İZMİR HABERLERİ

Basmane'de mülteci çocuklara yaz etkinliği

DHA
02.08.2016 - 12:40Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'de savaştan kaçıp gelen Suriyeli çocuklara psikolojek destek vermek, dil, din, eğitim, kültür uyumunu sağlamaları için Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi ve Çocuk Hakları Çalışma Grubu,

Basmane'de bir etkinlik başlattı. Kapılar Dayanışma Evi'nin bahçesinde altı hafta boyunca her cumartesi günü gönüllü eğitmenlerle birlikte, yaratıcı drama, turna kuşu, çamur, çocuk hakları ve müzik atölyeleri yapılacak. İlk toplantıya Suriyeli ve Türkiyeli, yaşları 7-12 arasında olan 40 çocuk katıldı.Konak Kent Konseyi Çocuk Hakları Çalışma Grubu Koordinatörü Çocuk Gelişimi ve Eğitim Uzmanı Sevgi Koşaner, İzmir'deki mülteci çocukların büyük bir kısmının eğitimden yararlanamadığını belirterek "Dil probleminden kaynaklı beraber yaşama kültürü oluşamamış durumda. Birbirlerinin dilini bilmedikleri için zaman zaman saldırgan davranışlar yaşanabiliyor. Bu etkinliği düzenlemekteki birinci amacımız beraber yaşama kültürünü oluşturmak. Bunun için de dili öğrenmeye destekleyecek, beraber kaynaşmalarını sağlayacak etkinliklerimiz olacak. Öncelikli hedef eğitim vermek değil, beraber oyun oynayarak bir şeyler öğrenme ve uyumlanma, kaynaşma sürecine destek vermek" dedi. Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi Başkanı Mete Hüsünbeyi de şunları söyledi "Kentimizde resmi rakamlara göre yarısı çocuk olmak üzere 100 bine yakın kayıtlı Suriyeli yaşamakta. Yine okul çağındaki 22 bin çocuktan17 bin kadarı okula gidememekte. Kendi ülkelerinden buraya gelmiş bulunan bu çocuklar artık bizim de çocuklarımız. İçiçe bulundukları birçok sorunlardan biri de entegrasyon sorunu. Bu amaçla duyarlı kişi ve oluşumlarla Basmane Kapılar bölgesinde atölye çalışması başlattık. Amacımız bu tür çalışmaları yaygınlaştırmak"dedi.

Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Basmane'de mülteci çocuklara yaz etkinliği hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Ağustos 2016 tarihinde saat 12 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Basmane'de mülteci çocuklara yaz etkinliği haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

20 Eylül 2019, Cuma
 • İmsak
  05:28
 • Güneş
  06:50
 • Öğle
  13:10
 • İkindi
  16:38
 • Akşam
  19:21
 • Yatsı
  20:37
Sayfa Başı