Gündem Haberleri

  Başlık parasını kaldırma kampanyası

  Hürriyet Haber
  29.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ‘‘Başlık parası kaldırılsın’’ kampanyasını başlatan Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Işılay Saygın, bu konuda ilk adımı Urfa'da attı. Mart ayında resmi nikah töreni için Urfa'ya giden Saygın, vatandaşların başlık parası yüzünden evlenemediğini, hatta bu konuda kan davası olaylarının büyüdüğünü görünce, kampanyanın başlatılması için çalışmalara başladı.

  Başlık parası, gençlerin korkulu rüyası olmaktan çıkıyor. Para biriktirip evlenmek için gurbet ellerde aylarca çalışmak bitiyor. Köyde kasabada sevdalıyı gözü yaşlı bırakmak sona eriyor. Parayı kim önce denkleştirirse zihniyeti ile gerçekleştirilen evlilikler siliniyor. Ağanın oğlu ile köyün çobanı kapışması da filmlere konu olmaktan kurtuluyor.

  Urfa’da başlık parasının kaldırılması için kampanya başlatan bakan Işılay Saygın, önce vali ile görüştü. Saygın, kaymakamın da görüşlerini alarak kampanyanın önce Urfa'da uygulanması için köy meclisini ve aşiret reislerini bir araya getirdi. Bu toplantıda, kan davasının ve başlık parasının çağdaş Türkiye modeline uymadığını dile getiren Saygın, resmi nikah konusunda Türkiye genelinde, bütün illerde hayli yol aldıklarını, aynı uygulamanın Urfa'da da başarılı olmasını istediğini vurguladı. Bu konunun gençlerin olduğu kadar yetişkinlerin de birbirleriyle olan ilişkisini bozduğunu belirten Saygın, ‘‘Başlık parasına son kampanyasını başlatıyorum. Ben bugüne kadar size vaat ettiğim her şeyi yerine getirdim. Şimdi de sizden bu kampanyayı desteklemenizi ve bana yardımcı olmanızı istiyorum’’ dedi

  Saygın, bu görüşmenin sonucunda aşiret reisleri ile kampanyanın başlatılması ve uygulanması konusunda taahhütname imzaladı. Böylece Urfa, başlık parasına son kampanyasının Türkiye'de uygulanacağı ilk il oldu.

  Saygın, gerek kan davası, gerek başlık parasının bazı yörelerde büyük bir sorun olduğunu belirterek şöyle konuştu: ‘‘Bu sorun gençleri de yetişkinleri de etkiliyor. Biz ailenin sağlıklı ve sağlam temeller üzerine kurulması için seferber oluyoruz. Kadını, erkeği ve çocuğu ile sağlıklı bir toplumun idame etmesi için çalışıyoruz. Başlık parası sorununu tüm Türkiye geneline yaymak ve bu meseleye kesin bir çözüm getirmek istiyoruz. Bundan sonra resmi nikahlar için gideceğim illerde de konuyu gündeme getirip, bir an önce çözüm bulunması için gereken her türlü girişimde bulunacağım.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı