İZMİR HABERLERİ

Başkonsolostan Türk Marşı sürprizi

DHA
04.10.2017 - 13:51Son Güncelleme :
DHA

ALMANYA'nın Birliği Günü'nün 27'nci yıldönümü, Kaya İzmir Thermal- Convention'da düzenlenen resepsiyon ile kutlandı. Piyanonun başına geçen Başkonsolos Rainer Lassig, Türk Marşı olarak ta bilinen Mozart'ın A-Dur-Sonat üçüncü bölümünü seslendirerek konuklarına sürpriz yaptı.

Ağustos ayı itibariyle göreve başlayan BOSCH firması desteğiyle Başkonsolos Rainer Lassig ve eşi Martina Lassig ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona İzmir Vali Yardımcısı Uğur Kolsuz, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan ile iş ve cemiyet dünyasından kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Alman halkının hiçbir halk ile Türk halkıyla olduğu kadar yakın olmadığını vurgulayan Başkonsolos, “Herkesin bildiği gibi Almanya'da üç milyonu aşkın Türk kökenli insan yaşamakta. Göç edenlerin ilk nesli, savaş sonrası Almanya'nın tekrar refaha kavuşmasına destek verdi. Kendileri ve onlardan sonraki kuşaklar ise Türk kültürünün ve İslam'ın bu büyük ve tek tanrılı dinin Almanya'ya yerleşmesini sağladı. Diğer taraftan bu göç çok sayıda Türk vatandaşına çalışma imkanı tanıdı ve onlara Alman dilini ve kültürünü tanıttı. Umarım, çok sayıda Türk ve Alman'ın diğer ülkenin toplumu ile olan yakın teması, kendi sosyal kütürünü de etkiler. İnsanın siyasi görüşü muhafazakar veya ilerici olabilir, inançlı veya inançsız, buna rağmen farklı düşünene saygı duyar ve onunla görüşür" dedi.

18. yüzyılın sonuna doğru ve 19'ncu yüzyılın başlarında Osmanlıların askeri müziğinin Avrupa'da herkesçe çok sevildiğini ve pazar günleri öğleden evvel Prusya'da Türk müziğine gidildiğini belirten Dr. Rainer Lassig konuşmasını şöyle tamamladı:

“Burası mahallenin askeri bandosunun açık hava konser yeri idi. Buradaki müzik çok sayıda klasik müzik bestecisi özellikle de Haydn, Mozart ve Beethoven tarafından benimsenmiş ve değerlendirilmiştir. Türk ve Alman klasik müzik sentezinin en çok tanınan parçası ise Mozart'ın A-Dur-Sonat üçüncü bölümü, 'Türk Marşı' olarak biliniyor.  Herkesin bu parçayı bilmesine rağmen, bugün bunu Türk-Alman Milli Marşı olarak dinleyelim derim. Böylelikle, Türk halkı ile Alman halkı arasındaki dostluğun, bugünkü günlük siyasetteki sorunlardan, daha eski, sürdürebilir ve güçlü olduğunu vurgulamak isterim.  Türkiye ile Almanya arasındaki dostluğu harcamayalım, daha ileri götürelim ve büyütelim."

Başkonsolosun piyadoda seslendirdiği Türk Marşı'nın ardından Convention Center merdivenlerinde konuşlanan İzmir Büyük Şehir Belediye Bandosu, İki ülke marşlarını seslendirdi.

Mehmet KURT / İZMİR, (DHA)

Fotoğraf Parametresi: ABG

01)Dr. Rainer Lassig

02) Dr. Rainer-Martina Lassig

03)Nalan Karadağ

04) Jale-Hans Werner Schmidt

05)Emre Kızılgüneşler, Mustafa Zaim

06)Vildan- İrfan Bayrak

07)Sevgi Şahin , Necdet Polat, Muzaffer Tağıl, Gülay Polat atasoy

08)Nilüfer- Najit Dinkçi

09)Gudrun Bauer, Juliana Rulff, İvonne Michells

10)Işık- Tülay Tarakçıoğlu

11)Ender Yorgancılar, Yiğit Tatış

12)Ülkü Caner, Mehmet Ali Çalkaya, Işıl Caner

13)Selçuk- Ceyla Borovalı

14)Selim Gökdemir

15)Maria- Stephan Saul

16)Feyz- Tamer Taşkın, Nevin Can

17)Harika- Rıza Seyyar

18)Gül Süloş, Ner Yaraş, Gönül Ketenci

19) Emre Kızılgüneşler, Mehmet Tiryaki,  Mustafa Zaim, Işık Tarakçıoğlu, Jak Eskinazi, Muharrem Kayhan

20)Özlem Günerli

21)Güner Küçükgöl, Birsen Marmara

22)Ömer Kaplan, Esat Kardiçalı, Fatih Çakmakoğlu, Uğur Kolsuz, Sırrı Aydoğan

23)Aslı Bulun, Hakan Atis

24)Yusuf- Gamze Öztürk

25)Seda- Nezih Öztüre

26) Maricetta- Martin Vetter, Pervin Akyar

27)Oğuz Özkardeş, Ahmet Yiğitbaşı

28)Oliver- Tatjana Vetter, Luciano Pinetto, Diana- Christopher Dologh

29)Melih Dirin, Zeliha Kalender, Metin Yusufoviç

30)Altan- Yıldız Ünsal, Yaşar Eren, Fatih Çakmakoğlu

31)Nevin Can, Berkay Eskinazi, Luigi-Mathilda Ianuzzi, Sırrı Aydoğan

32)Sibel Soytap Tosun, Sema Gür, Sylivie Gök

33)Martin- Peral Sanford

34)Mustafa- Nilüfer İnce

35)Filiz Ünal, Ayla Malay, Aylin Şahin, Ela Kahraman

36)Yıldız Uysal

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başkonsolostan Türk Marşı sürprizi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  05 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:27
  • Guneş
   07:03
  • Öğle
   13:11
  • İkindi
   16:27
  • Akşam
   18:57
  • Yatsı
   20:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı