Başkonsolos Hidayet Eriş veda etti

Ahmet İNCEL/MÜNİH, (DHA)
09.09.2014 - 14:05 | Son Güncelleme:

ALMANYA'nın Münih kentinde görev süresini tamamlayan ve Zimbabve'ye Büyükelçi olarak atanan Başkonsolos Hidayet Eriş, Münih'te görev yapan Türk medya mensuplarıyla vedalaştı.

Münihte 4 yıl görev yaptığını ve bu kentten çok güzel anılarla ayrılacağını belirten Eriş'e, Türk gazeteciler adına Orhan Tinengin teşekkür plaketi verdi. Plaketi alırken duygulanan Eriş, Türk gazetecilerle çok güzel bir ortamda çalıştıklarını belirterek teşekkür etti.

Eriş, çalışma dönemindeki faaliyetler ile ilgili bilgi verirken, Başkonsolosluk binasında yapılan restore çalışmaları sonrası getirilen yeni çalışma sistemi ile yurtdaşlara daha iyi hizmet verebildiklerini söyledi. Görev alanlarındaki iki binden fazla Türk vatandaşına 21 memurla hizmet verildiğine dikkati çeken Eriş, "Memurlarımız büyük özveri göstererek gerektiğinde zorda kalan yurttaşlarımıza evlerine kadar giderek yardımcı olmaya çalıştılar" dedi.

Münih'te yaşayan Türk yurttaşlarının yaşadıkları topluma uyum sağladıklarını söyleyen Eriş, şöyle konuştu:

"Maalesef eğitim açısından eksiğimiz var. Şu an 35 bin öğrencimizin bulunduğu Bavyera'da yüksek öğretime giden öğrenci sayısı 2 bin 900 civarında. Bu rakam çok düşük. Buna hep birlikte çare bulmamız gerekiyor. Bizim üstümüze düşen en kısa zamanda eğitim ataşemizin atanmasıdır. Türkçe dil dersleri ve Türk kültür derslerini verilmesi konusunda Münih'te sorunlar var."

Hidayet Eriş, Münih'te görev yaptığı süre içerisinde tüm Türkler'in ve diğer yabancı misyon temsilcilerinin büyük sevgi ve saygısını kazandı. 35 yıllık diplomat olan 61 yaşındaki Eriş, ekimden itibaren başlayacağı Zimbabve Büyükelçiliği görevini 3 yıl sürdürecek.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı