« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Baskın futbol sonucu getirir

Ligin zirvesini ilgilendiren mücadele için Kayserispor’un öncelikle ligin ikinci devresinde oynadığı zorluk derecesi yüksek maçları irdelemek gerekiyor.

ILGAZ ÇINAR
SON GÜNCELLEME

Karabükspor – Kayserispor maçının ilk devresinde Karabükspor İlhan – Angelov – Hakan – Bülent dörtlüsü ile defans hattının mesafeyi kısaltmasının da verdiği özgüvenle oyunu Amisulashvili önderliğinde geriden kurmayı prensip edinmiş Kayserispor’a ciddi bir baskı uygulamış ve hem baskı sonrası kazandığı toplarla ciddi tehlikeler yaratmış hem de Kayserispor orta sahasını oyundan düşürerek Amrabat ve Ziani’yi etkisiz kılmıştı. Bu baskın planına Volkan Babacan’ın oyunu kurma yetersizliği de eklenince Kayserispor ikinci yarıya Karabükspor’un oyun planı ile çıkmış ve oyunu dengelemişti. Kayserispor’un yine dış sahada oynadığı Fenerbahçe maçında da Fenerbahçe aynı planı kusursuz uygulamış ve öne geçmenin sağladığı avantaj ileKayserispor’un Karabükspor karşısında ikinci yarı oynadığı oyunu tekrarlamasına izin vermemişti.

Oturmuş oyun sisteminden eksikliklere rağmen vazgeçmeyen ve taktiğini değiştirmemek uğruna Antalyaspor karşılaşmasında Moritz’i ilk yarı öndeki üçlünün sağında ikinci yarı ise oyundan çıkana kadar solunda  oynatan Şota , rakiphücum hattının kuramadığı baskı sebebi ile Zalayeta ve Moritz’e rağmen oyunun genelinde Antalyaspor’a ciddi bir üstünlük sağladı. İkinci yarı etkisiz Zalayeta – Kujovic değişikliği sonrası Amrabat’ı sağa kaydıran ve gölge adam Moritz’in kulvarına Hasan Ali Kaldırım’ı sokarak etkinlik sağlamaya çalışan Kayserispor’un orta sahada baskı yediği dakikada kalesinde gördüğü ciddi pozisyon ligin ilk yarısında oynanan Kayserispor – Galatasaray maçını anımsattı. Antalyaspor maçının 70. dakikasında orta saha yuvarlığında pas yaparak oyun kurma ilkesine bağlı kalan Kayserispor  yapılan baskı sonrası topu kaybetti ve Mehmet Yılmaz’ın sürdüğü topta Mehmet Yılmaz’ın boşalttığı alana giren Kenan ile ciddi bir pozisyon yakaladı ama Souleymanou gole izin vermedi. Bu pozisyonun aynısı Galatasaray maçının ilk devresinde diğer kalede yaşanmış ve Hasan Ali’ye yapılan baskı sonucu kazanılan top sonrası gelişen atakta  Elano  topla buluşmuş ama Souleymanou’yu geçememişti. Kendi kalesinde yaşadığı birbirine benzer bu 2 pozisyonun dışında ,Kayserispor’un baskı yediği anlarda temel oyun sisteminin arızaya uğradığını ,  Amisulashvili sonrası  defans hattını oluşturanSerdar – Önder ikilisinin uzun top yapmaya mecbur bırakıldığı zaman takım olarakoyundan düştüğünü rahatlıkla söyleyebiliriz. Kayserispor’un yaşayabileceği diğer bir olumsuzluk ise Amisulashvili’nin bölgesine geçen Serdar’ın ters ayakla ve bire bir yakalandığı pozisyonlarda bocalaması ve takımı aleyhine serbest vuruş kazandırması bir yana kart görme riski yaşaması. 67.dakikada kazanılan top sonrası Mehmet Yılmaz Serdar’ı geçerken , Serdar ters ayakla yakalandığı için Mehmet’e yaptığı faul sonrası sarı kart gördü. Yine 79. dakikada Tita’ya ters ayakla yakalanan Serdar bir engelleme yaptı ama Bünyamin Gezer oyunu devam ettirdi.

Engin Baytar’ın yokluğunda orta sahaya Ceyhun’u koyan Trabzonspor her ne kadar oyuna klasik sistemi ile Colman sol  önde başlıyormuş gibi gözükse de esasında Colman – Ceyhun – Selçuk’un oluşturduğu orta sahanın önünde Jaja ve ileri ikilide Umut – Burak ile 4 – 3 – 1 – 2 sistemini uygulamıştı. Bu oyun sisteminde en büyük sıkıntı ise Serkan’ın hücuma gereken desteği vermesine rağmen ileri çıkışları zaten sıkıntılı olan Cale’nin Serkan kadar üretkenlik sağlayamamasıydı. Bu dizilişin ilk amacı Ferhat’ın yer aldığı sıkıntılı Manisaspor sol kanadına Serkan’ı sokarak tehlike yaratmaktı. Nitekim 7. dakikada Burak’ın stoperlerin arasına yaptığı koşuya arkadan destek veren Serkan topla buluşmuş ama son vuruşu yapamamıştı. Kayserispor’un son oynadığı Antalyaspor ve Galatasaray maçında kalesinde yaşadığı tehlikelerigöz önünde bulundurursak , Trabzonspor’un bu maçta aynı hücum varyasyonunu deneyeceğini söyleyebiliriz. Serdar Kesimal’ın birebir pozisyonlarda ters ayakla yakalanması sonucu yaşadığı sıkıntılar ceza sahası önünde oldukça rahat faul alabilen Jaja’yı da ön plana çıkartacaktır. Tita’nın Kayserispor ceza sahası içerisinde yaşattığı tehlikeleri de hatırlarsak Şenol Güneş Alanzinho kozunu maçın başında oynayacaktır. Amisulashvili’nin gidişi sonrası defans kurgusunu değiştirmek zorunda kalan Kayserispor ,Alanzinho ve Jaja ikilisi karşısında tehlike yaşamamak vekart riski taşıyan savunma oyuncularını rahatlatmak için Santana oynamaz ise Abdullah’a oynar ise Selim’e markaj görevi vereceğinden orta sahada da pas trafiği konusunda sıkıntı yaşayacaktır.

Trabzonspor :

Onur – Serkan – Glowacki – Giray -Cale – Selçuk – Colman – Alanzinho – Jaja – Burak – Umut

Kayserispor :

Souleymanou – Savaş – Önder – Serdar – Hasan Ali – Abdullah – Selim – Ziani – Amrabat – Troisi – Kujovic

Dikkat edilmesi gerekenler

Kayserispor Zalayeta’nın 2 , Kujovic’in deköşe vuruşları sonrası 1 gol attığı maçların90. Dakikalarında toplam 9 puan kazandı

Trabzonspor’da Selçuk , Kayserispor’da ise Selim’in kullandığı duran toplar sonrası gol gelebilir

Souleymanou uzun oynaması gerektiği zaman oyunurakip stoperlerin markajındaki forvet oyuncusuna değil çizgide bekleyen kanat oyuncularına pas vererek kuruyor. Cale’nin karşısında oynayacak olan Amrabat bu paslarda hızlı hücum şansı bulursa tehlike yaratır.


Bunları da Beğenebilirsiniz