« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Baskıdan görmüyorlar

Yazarımız Erman Toroğlu, "Küçük takım görünce hepsini görüyorlar" yorumunu yaparken, Prof.Dr. Ö.Faruk Yılmaz ile Arif Verimli olayı "psikolojik" olarak değerlendirdi

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Çok can yaktılar

Lig ve kupa maçlarında giderek artan hakem hataları bir çok takımın canını yakıyor. Konya’da Nicolas Anelka’nın elle attığı golden sonra, Kayseri’de Fabio Luciano’nun ceza alanında elle topu kesmesine seyirci kalan hakemlerin bu yanlış kararları nasıl ve niçin aldıklarını araştırdık. Prof.Dr. Ömer Faruk Yılmaz ile Arif Verimli konuyu psikolojik açıdan yorumlarken, yazarımız Erman Toroğlu başka bir pencereden yaklaştı.

Erman TOROĞLU

Onlarda yürek yok

Bu işin psikolojisi, sosyolojisi yok. Hakemlerin çoğu futbolu bilmiyor, duracağı yeri iyi kestiremiyor. Çünkü topun nereden çıkıp, nasıl ve nereye gideceği hakkında pratikleri yok. En önemlisi cesaretleri yok. Yani yürekleri. Küçük takım bulunca hepsini görüyorlar. Büyüklere gelince gözlerine perde iniyor. Yıllardır Türkiye’de 4 takımdan başkasının neden şampiyon olmadığını herhalde şimdi daha iyi anlıyoruz. Bunlar benden önce de böyleydi, şimdi de aynı.

Prof. Dr. Ömer Faruk YILMAZ

Büyük talihsizlik

Hakemlerimizin göz muayeneleri muhakkak ki yapılıyordur. Bu bakımdan bir eksiklik olduğunu düşünmek mümkün değil. Bir hakem önü kapalıysa ve konsantrasyon bozukluğu yaşıyorsa, yani başka bir şey düşünüyorsa kural ihlallerini göremez. Göz bakar, beyin görür. Bu eski bir atasömüzdür. Eğer beyin istemezse göz görmez. Ben hakemlerimizin son dönemde yaşadıkları talihsizlikleri böyle değerlendiriyorum.

Prof. Dr. Arif VERİMLİ

Hakemler eğitilmeli

Büyük bir ihtimalle hakemler psikolojik baskı altında kalıyor. Dolayısıyla sağlıklı karar veremiyorlar. Bu baskıyı birileri hakemlere baskı yapıyor diye değerlendirmeyin. O sezon hangi takım önde gidiyorsa, kim ağır basıyorsa o takım lehine bir tavır sergileniyor. Hakemlerin, sözü dinlenir, iyi ve kaliteli bir hekimden bir miktar destek ve katkı almaları, eğitilmeleri gerektiğine inanıyorum. Bu, hataların önünü kapatır.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler