« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Baskı, yüksek tempo ve 90 dakika hücum

Topuk Yaylası’nda Rumen takımı Volentori ile karşılaşan sarı lacivertli futbolcular, sistem değişikliği isteyen yeni teknik direktör Pereira’nın kafasındaki planları uygulamaya çalıştı. Genellikle çift forvet oynayan ancak bir ara 4-2-3-1’i de deneyen Portekizli teknik adam, ilk sonuçlardan memnun.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

F.BAHÇE, sezonun ilk hazırlık maçında Rumen 1. Lig takımlarından Volentori ile karşılaştı. Pereria antrenman maçı şeklinde geçen mücadelede, asların yanı sıra, gençleri ve kadroda olup olmayacağı belli olmayan bazı oyuncularını denedi. Ancak yine de bu maç Portekizli hocanın sistemini görmek açısından son derece önemli veriler içeriyordu. İşte herkesin merak ettiği Pereira’nın Fenerbahçe’sinin ilk ip uçları...


1-ÇİFT FORVETE DÖNÜŞ

Yıllardır tek forvet düzenine alışkın olan sarı lacivertliler uzun süre sonra çift forvetle oynamaya başladı. Fernandao ve Sow ikilisi’nin arkasında Meireles ile Diego ikilisi orta alanı tuttular. Kanatlarda ise Krasic ve Alper görev yaptı. Maçın ikinci yarısında Pereira, tek forvetli 4-2-3-1 sistemini de uygulattı.

2-BASKI, BASKI, BASKI...

Pereira’nın sisteminde baskı felsefesinde en önemli yeri tutuyor. Takımından sürekli olarak baskılı oynamasını istiyor. Hücum ile savunma arasındaki mesafe yaklaşık 25-30 metreye kadar inmiş gözüküyor. Bu da Diego gibi çok yumuşak bir oyuncunun bile orta sahada defansif anlamda sırıtmamasını sağladı.

3-TEMPOYU DÜŞÜRMEK YOK

MAÇTA Pereira’nın futbolunu anlamak için koşu mesafeleri elimize geçse size çok şaşıracağınız rakamlar verebilirdik. Tüm futbolcuların çok fazla koşmasını isteyen Portekizli, kenardan sürekli konuşarak oyuncularını uyardı. Bu sene yüksek tempolu bir Fenerbahçe izleyeceğiz gibi...

4-GOL YER, AMA ÇOK ATAR

FENERbahçe, Volentori karşısında çok fazla gol atabilecek bir takım olabileceğini gösterdi. Ancak bu açık oyun anlayışı, zaman zaman da savunmada sıkıntılar yaşatabilir.
Savunma ile hücum hattı arasındaki mesafenin az olması özellikle iyi kontratak yapan takımlara karşı sıkıntı yaratabilir.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler