Gündem Haberleri

  Baskı sökmez

  Hürriyet Haber
  02.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa'nın, Öcalan hakkında Türkiye'ye baskı girişimleri Başbakan Ecevit tarafından tepkiyle karşılandı. Hiç kimsenin Türkiye'nin içişlerine karışmaya hakkı olmadığını belirten Ecevit, ‘‘Avrupa Birliği'ne göre biz herhangi bir siyasal karar alma durumunda olamayız’’ dedi.

  Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'ye yönelik baskı girişimlerinin hiçbir etkisi olmayacağını belirterek, ‘‘Avrupa Birliği'ne (AB) göre biz herhangi bir siyasal karar alma durumunda olamayız’’ dedi. Ecevit, Başbakanlığa gelişi sırasında, gazetecilerin terör örgütünün elebaşı Abdullah Öcalan hakkında verilen idam kararının ardından, özellikle Avrupa ülkelerinin Türkiye'ye yönelik baskı girişimlerine ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, Öcalan hakkında verilen idam cezasının infazının önlenmesi amacıyla Avrupa basınında çıkan Türkiye'ye baskı yapılması yönündeki haberleri nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine Ecevit, ‘‘Baskı girişimlerinin Türkiye'de hiçbir etkisi olmaz. Yargı tamamıyla bağımsızdır. Ayrıca, Türkiye'de demokratik bir rejim işlemektedir. Hiç kimsenin bizim içişlerimize karışmaya hakkı yoktur’’ dedi. Ecevit, Öcalan'ın idamının Türkiye'nin AB'ye girişinde bir koz olarak kullanılmak istendiğinin belirtilmesi üzerine de, ‘‘AB, bizi zaten adaylığa bile kabul etmiş değil. Biz, AB'ye göre herhangi bir siyasal karar alma durumunda olamayız. Türkiye'deki yasal süreçleri etkilemeye çalışanlar, Türk kamuoyundan tepki görürler’’ diye konuştu. Ecevit, Adalet Bakanlığı tarafından ölüm cezasının kaldırılmasını öngören bir taslak üzerinde çalışıldığına ilişkin haberlerin anımsatılması üzerine de, ‘‘O konulara girmek istemiyorum. Öteden beri söylüyorum. Bu konularda herhangi birşey söylediğiniz vakit yargı sürecini doğrudan veya dolaylı etkileme anlamı taşıyacaktır’’ diye konuştu.

  DEKLARASYON TARTIŞMASI

  Öte yandan, TBMM Dışleri Komisyonu'nda, PKK'nın çetebaşı Abdullah Öcalan'a idam cezası verilmesine tepki gösteren Avrupa'ya karşı deklarasyon yayınlanması istemi tartışma yarattı. Uluslararası sözleşmeleri görüşmek üzere toplanan Dışişleri Komisyonu'nun ANAP'lı üyesi Agah Oktay Güner, komisyonu, Meclis'in bütün partilerinin mutabık olduğunu Avrupa'ya göstermesini istedi. Güner, bu çerçevede Genel Kurul'dan ortak bir deklarasyon metni çıkararak, tüm partilerin bütünlük içinde hareket etmesini talep etti. Komisyon Başkanı ANAP'lı Kamran İnan ise bu öneriye ‘‘Onların oyununa geliriz. Bu meseleyi politize eder. Peşin hüküm gibi, yargıyı rahatsız eder’’ diye karşı çıktı. İnan, Dışişleri Bakanlığı ile bu konudaki tepkinin Kıbrıs Barış Harekatı'nın 25. yıldönümü dolayısıyla 25 Temmuz'da Meclis'te yapılacak özel oturumda ortaya konulmasına karar verdiklerini bildirdi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı