Gündem Haberleri

  Baskı, kötü alışkanlık nedeni

  Hürriyet Haber
  19.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'nca gerçekleştirilen ve sonuçları bir bildiriyle ‘‘5. Sosyal Psikiyatri Sempozyumu’’nda açıklanan araştırmaya göre, sigara kullanan gençler, anne ve babalarını daha otoriter olarak değerlendirdiler. Genç nüfusun madde bağımlılığı konusunda risk grubunu oluşturduğuna işaret edilen bildiride, şu görüşlere yer verildi:

  ‘‘Sigara kullanan gençlerin anne ve babalarını daha otoriter olarak değerlendirmelerinden yola çıkılarak, sigara içen gençlerin anne ve babalarının daha otoriter tutumlu olduğu düşünülebilir. Ancak otoriter tutumun tek başına kötü alışkanlıkları engellemeye yetmediği, aksine artırdığı görülmektedir. Bu bulgulardan yola çıkılarak anne ve babaların çocuklarına karşı otoriter tutumları konusunda bilgilendirilmesinin, madde kullanımına karşı koruyucu bir önlem olacağı düşünülebilir.’’

  Araştırmada ayrıca, öğrencilerin yüzde 9.5'inin sigara, binde 2'sinin alkol, yüzde 1'inin ilaç kullandığının, sigara kullanımının erkeklerde, üniversite öğrencilerinde ve ekonomik durumu kötü olanlarda anlamlı derecede yüksek olduğunun görüldüğü kaydedildi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı