Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Baskete bak...

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Hasan YILMAER

İnanıyorum ki, bir süre sonra basketbol, bu ülkede futbolla eşdeğer ilgi toplayacak ve bize sınırlar ötesi başarıların mutluluğunu tattıracaktır.

Bu kanıya varmamın bir nedeni çok kısa bir süre önce pek çok kişinin kurallarını bile bilmediği, bu hızlı ve heyecanlı oyunun şimdi çok büyük kitlelerin ilgisini çekiyor olmasıdır.

Artık TV'ler basketbolu daha uzun süre veriyor, gazeteler daha çok yer ayırıyor.

TV'de yayınlanan ‘‘Beyaz Gölge’’ dizisinin bu gelişmede son derece büyük etkisi oldu. Üstelik bu sporu yapmak için fazla yere, büyük alanlara gerek yok. İki ağaca, ya da iki direğe takılacak bir çember, basketbol için ideal oyun sahası haline gelebiliyor. Görüyoruz ki, artık her okulun bahçesinde bir basketbol alanı var. Hemen her çocuk çembere top savuruyor.

Çıkan yeteneklere bakın. Türk gencinin bu oyuna uygunluğu var.

Efes Pilsen'in kazandığı uluslararası başarı hepimizin gurur kaynağı olmadı mı? Milli Takımımız da o yolda ilerliyor.

F.BAHÇE'DE BASKET

Hastane odamda büyük bir incelik gösterip, beni ziyarete gelen Coach Murat Özgül ile Menajer Hakan Artış'ın bana getirdikleri Fenerbahçeli armağanlar ve basketbol takımının topluca çektiği ‘‘geçmiş olsun’’ faksı gözlerimi yaşarttı.

Uzun uzun konuştuk bu tatlı ve azimli gençlerle. Nasıl inançlılar, nasıl güveniyorlar Fenerbahçe Basketbol Takımına. Zaten gençlerimizin elde ettiği başarı bunun çok güzel örneği. Her ikisi de heyecanlı ve Sayın Erol Aras'ın bu şubenin yönetimine el atmasından çok mutlular. Arada sadece 1-2 yaş olmasına rağmen Coach Murat'ın büyük bir içtenlikle ‘‘Ağabey’’ dediği Hakan Artış ‘‘Bir küçücük itme bizi ok gibi fırlatır...’’ diyor.

Fenerbahçe takımının bir tek ihtiyacı var. Tesislerin orada seyirciyle bütünleşebileceği, 3-5 bin kapasiteli bir salon. Burada oynanacak maçlarda salonu dolduracak, taraftar sloganlarıyla rakibi adeta boğar. Bir büyük avantaj da, gençlerimizin antrenmanlarını yaptıkları yerde oynamaları olacaktır. Maliyetin çok yüksek olmayacağı kesin. Bu küçük salonun bilet satışlarının bir bölümü önceden yapılarak, masraflar çok indirilebilir.

Kendisine gönderdiği güzel çiçeklerden ötürü teşekkür borçlu olduğum basketbol şubesini büyük istekle üstlenen Sayın Aras'ın bu girişimi gerçekleştirmesi halinde adı Fenerbahçe'nin tarihine altın harflerle yazılacaktır.

İnanıyorum ki, bunun ardından Fenerbahçe Basketbol Takımı -bunu bugünkü özverili ve sıkı çalışmalarına bakarak söylüyorum- Avrupa'nın parmak ısırtan yıldız takımı olacaktır. Amerikalıların deyimi ile ‘‘I love this game- Ben bu oyunu seviyorum.’’Bunları da Beğenebilirsiniz