« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Baskete Aurelio örneği

Yabancı kontenjan sayısını 5’e çıkaran TBF, Türkiye’de en az 3 yıl oynayan, kendi ülkelerinin milli formalarını giymeyen ve Türk vatandaşlığına geçen yabancıları yerli statüsünde kabul edecek.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
TÜRKİYE Basketbol Federasyonu (TBF), yabancı sayısında değişikliğe giderek ligde ve Avrupa’da eşit şartlarda mücadele etmek isteyen kulüplerimizin yolunu açtı. Yabancı sayısını 5’e çıkaran TBF, kulüplerin 3 artı 1 ve artı 1 şeklindeki uygulamayla bünyesinde 5 yabancı oyuncu bulundurmasını kararlaştırdı.

En az 3 yıl şartı

Yabancı basketbolculara da Türk statüsünde oynamaları yolunu açan Basketbol Federasyonu, potaya da yakın bir zamanda Türk vatandaşlığına geçen Fenerbahçe’nin Brezilyalı futbolcusu Mehmet Marco Aurelio örneğini uygulayacak.

Her maça 4 yabancı

Bu konuda Türkiye’de en az 3 yıl basketbol kariyerini sürdürmüş ve kendi ülkelerinin milli formalarını giymeyen şartını arayan TBF, söz konusu oyuncuları Türk Milli Takımı’nı seçmesi durumunda yerli kontenjanında kabul edecek.

Aranan şartları taşıyan Efes Pilsen’in ABD’li oyuncusu Antonio Granger ile F.Bahçe’nin yeni transferi Willie Solomon’un Türk vatandaşlığına başvuru yapması bekleniyor. Ligler direktörü Ahmet Araşan "Takımlar her maçta 4 yabancı oyuncuyu oynatabilecek. Bu 4 yabancıyı bünyesindeki 5 oyuncudan seçebilecek. Yabancı asıllı oyuncular Türk statüsünde oynayabilecek. Türkiye Ligi’nde 3 yıl oynamış yabancı oyuncu Türk statüsünde Türkiye’deki kariyerine devam edebilecek" dedi. Bu arada Cumhurbaşkanlığı Kupası 2005-06 sezonu şampiyonu Ülkerspor’un devamı olan Alpella ile Türkiye Kupası’nı müzesine götüren Efes Pilsen arasında oynanacak.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz