« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Basketbolun bana ihtiyacı var

A Milli Erkek Basketbol Takımımız ve Efes Pilsen’in başarılı oyuncusu Kerem Gönlüm, “Basketbolun bana ihtiyacı var, benim de basketbola” dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

"Kerem'e dopingi zorla vermişlerdir"

Radyospor'da Özgür Sancar’la Haber Özel Programı’na katılan Kerem, geçen hafta kendisiyle ilgili yanlış bilgilerin ortaya atıldığını belirterek, “Doping söylemi beni çok rahatsız etti. Uyarıcı nitelikteki Cathene maddesinin nereden geldiğini bilmiyorum. Ama böyle bir maddeyi bilinçli olarak almadığımı herkesin bilmesi gerekiyor. 13 yıldır sadece basketbolla anıldım. Bu olay nedeniyle örnek sporcu olduğum gerçeği değişmez. Avrupa şampiyonasında milli takımdaki yerimi almak istiyorum” dedi.

Kerem Gönlüm geçen sezon play-off 5. maçından sonra kendisinden alınan idrar örneğinde uyarıcı nitelikte olan Cathene maddesinin normalden daha fazla olduğu tespit edildiği için milli takımın İngiltere’de yaptığı turnuvanın kadrosundan çıkarılmıştı. Ancak Kerem milli takımımızın Avrupa Şampiyonası kadrosunda yer alıyor.  

İşte basketbol gündeminin birinci sırasında yer alan Kerem Gönlüm’ün yaşananlarla ilgili sözleri:

ÇARŞAMBA AKŞAMINA KADAR SAVUNMAMI VERECEĞİM

Şoktan kurtuldum, ama üzgünüm tabii; fakat yapılması gereken araştırmaktır. Şu anda aştırıyoruz. Çarşamba gününe kadar savunmamızı vermemiz gerekiyor. Ondan sonraki 10 günlük süreçte de karar verilecek.

DOPİNG İDDİASI BENİ ÇOK ÜZDÜ

Maddenin ne olduğunu bilmiyordum. Açıkladıklarında madenin ne olduğunu öğrendim.

Medyada ilk çıktığında “doping maddesi aldı” dediler. Bu yaklaşım beni çok üzdü. Çünkü bu Cathene maddesi yasak maddeler listesinde, ama doping değil. Dünya Anti Doping Ajansı’nın yasaklılar listesinde en altta yer alıyor ve asla doping olarak tanımlanmıyor.

Yıllardır basketbol dışında ortaya çıkmadım. Hep basketbol performansımla anıldım.

O dönemde biz sürekli kamptaydık. Verilenler, yenilenler, içilenler hepsi aynıydı. Vücutta normal olarak da bulunuyor, ama bu maddeye çok yabancı olduğumuz için net bir şey de söyleyemiyoruz. Kulübümüzle birlikte araştırıyoruz.

SPORCU HER ŞEYİ KONTROLÜ ALTINA ALAMAZ!

Bu talihsiz olay pek çok arkadaşımın başına gelmişti. Serkan Erdoğan ve Ermal de bu talihsizliği yaşamıştı. Ama bu talihsiz olaylar yaşanabilir. Ben ne ilk ne de son olacağım. Bizim gibi profesyonel sporcuların başına böyle olaylar geliyor ise dikkat edilmesi gereken unsurlar var. Bizde de kusurlar olabilir, ama ben her içtiğimi,yediğimi kontrol edemem.

Örneğin pilot uçağa gider ve kumanda odasına oturur. Benzin dolduruldu mu içerisi temizlendi mi ve benzeri ayrıntılarla uğraşmaz; çünkü arkasındaki ekibe güvenir.

ÖRNEK SPORCU İMAJIM ASLA DEĞİŞMEZ

13 yıldır basketbol dışındaki olaylarla duyulmadı benim adım.  Tuğla tuğla ördüm kariyerimi. Böyle bir olay benimle ilgili örnek sporcu izlenimini bozmayacaktır. Benim basketbola, basketbolun bana ihtiyacı var. Spora ve ilkelerimi ihanet etmem, sırt çevirmek söz konusu değil. Bu süreç sonunda ceza çıkabilir ama ben her zamanki Kerem Gönlüm olmaya devam edeceğim, çünkü 32 yaşındayım, ama basketbola vereceklerim bitmedi.  

İNGİLTERE’DE OLAMADIĞIM İÇİN ÇOK ÜZGÜNÜM

Milli takımımızın Londra’daki maçlarını takip ettim. Kazandık, çok başarılıydık. Tabii benim için buruk bir mutluluk oldu. Ben de orada olmak isterdim. Tabii Avrupa Şampiyonası için 10-15 günlük bir süreç var. Uyarı ya da ceza alacaksam bu süreç içerisinde belli olacak. Tabii içim buruldu ama sonuçta yaşandı, önüne geçilemiyor. Kalbim takım arkadaşlarımla, ama İngiltere’de onlarla birlikte mücadele etmeyi de çok isterdim.

AVRUPA ŞAMPİYONASI’NDA MİLLİ TAKIMDA OLMAK İSTİYORUM

Milli takım yetkilileri, süreç belli olana kadar sadece İngiltere’deki turnuvanın kadrosundan çıkarıldığımı açıkladılar. Umarım 7 Eylül’de başlayacak Avrupa Şampiyonası’na kadar her şey belli olur ve ben de Polonya’da arkadaşlarımla birlikte olurum.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler