« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Basketbolda özerklik müjdesi

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Merkez Danışma Kurulu, yasanın yürürlüğe girmesinden 1,5 ay sonra özerkliğe onay verdi. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı M.Ali Şahin, ‘Özerklik, demokrasinin, sporun içine girmesidir’ dedi.

Meriç ENERCAN
SON GÜNCELLEME
BASKETBOLUN miladı, 28 Nisan 2004 olarak gerçekleşti ve Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Merkez Danışma Kurulu, Basketbol Federasyonu’nun özerkliğini dün oybirliğiyle onayladı. Kurul toplantısına katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Türk sporunun en fazla sporcuya sahip federasyonlarından biri olan Basketbol Federasyonu’nun özerk olmasının, bu sporu daha da ileriye götüreceğini belirterek, ‘Basketbolun özerk hale gelmesi, başarının daha da ilerleyeceğinin göstergesidir. Futbolun başarısında özerkliğinin payı büyüktür. Sporcu potansiyeli olarak büyük bir kitleye hitap eden basketbolun da özerk olması şarttı, biz bunu gerçekleştirdik’ dedi. Şahin, TBMM’de 5 Mart 2004 tarihinde kabul edilen yasanın yürürlüğe girmesinden 1,5 ay gibi kısa bir süre geçmesinin ardından özerkliklerin onaylamasının büyük bir başarı olduğunu vurgulayarak,‘Ancak özerklik, bağımsızlık değildir. Denetimsizlik hiç değildir. Hizmette kalite, çabukluk, sürat ve demokrasinin spor içine girmesidir. Bunu başarmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz’ diye konuştu.

Basketbolun önü açılacak


BASKETBOL Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, ‘Özerklikten sonra sorumluluğumuz daha da artacaktır’ dedi ve ekledi: ‘Bu özerklik, Türk basketbolunun önünü açacak önemli bir olaydır.’

Basketbola destek veren herkese kapılarının açık olduğunu vurgulayan Demirel, Özerklikte emeği geçenlere teşekkür ediyorum. 10-12 yıldır yaptığımız büyük hamlelerin daha iyisini bundan sonra da yapacağız. İlk olarak hakem paraları ve milli takım antrenörü gibi konuları açıklığa kavuşturmak istiyoruz’ dedi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz