« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Basketbolda büyük skandal

Beko Basketbol Ligi'nde 22 Ekim Cumartesi günü Trabzon'da oynanan Trabzonspor-Mersin Büyükşehir Belediyespor maçında büyük bir skandala imza atıldı..

hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

Mersin'in ev sahibi Bordo-Mavili ekibi 78-66 yenerek ligde ilk galibiyetine ulaştığı karşılaşmanın başında ''Lisans sıkıntısı'' yaşandığı ortaya çıktı..

Mersin Büyükşehir Belediye takımının maça çıkarken oyuncuların lisanslarını ibraz edememesi, ev sahibi Trabzonpor'un ise buna itiraz etmemesi olası bir ''Hükmen yenilgi'' kararını da ortadan kaldırmış oldu..

Trabzonpor kulübüne yakın çevrelerden alınan bilgilere göre, sezon başından bu yana kulüpte yaşanan maddi sıkıntılar nedeniyle basketbol takım idari menaceri Mehmet Alemdağ'ın görevine son verildi ve idari tüm sorumluluk antrenör Tolga Öngören'in omuzlarına yüklendi.. Ancak iki işi bir arada götürmekte oldukça sıkıntı yaşayan Öngören, Mersin'in maç öncesi oyuncu lisanslarını ibraz edememesini atladı.. Maçın teknik komiseri Mustafa Çelikören ile baş hakem Erşan Kartal, yardımcı hakemler Ali Şakacı ile Ahmet Tatlıcı ise Trabzon kanadından bir itiraz gelmeyince karşılaşmayı oynattı..

ERKULOĞLU: MAÇI FEDERASYON OYNATTI

Sonuçta bu sene ligde kümede kalma mücadelesi veren Bordo-Mavili ekip salondan 78-66'lık yenilgi ile ayrılıp hem 1 galibiyete ulaşan rakibin altında kaldı, hem de Mersin'in hükmen yenilgi ile 1 puan dahi almaması ile de ayrıca darbe yemiş oldu..

Trabzon son günlerde bu skandal ile çalkalanırken, Basketbol Federasyonu yetkilileri ise ''Bizim bu konuda yapacağımız fazla bir şey yok.. Mersin Büyükşehir Belediye oyuncu lisanslarını unutmuş. Maçın teknik komiserine liste verip karşılaşmayı oynayabilirler, ancak Trabzon itiraz etseydi, hükmen yenilgi ile karşı karşıya kalabilirlerdi'' ifadesini kullandılar..

MAÇ OYNANMAMALIYDI

Ancak basketbol otoriteleri böyle bir durumda maçın kesinlikle başlamaması gerekiğini ileri sürerek şunları söylediler:

"Bu durumda talimatlar çok açık. Eğer bir takım lisansını ibraz edemiyor ve karşılığında sadece oyuncu listesi veriyorsa teknik komiser bu listeyi Basketbol Federasyonu'na onaylatmak zorunda. Ancak Basketbol Federasyonu onay verirse maç başlayabilir. Karşılaşmanın ne kadar zaman zarfı sonrasında başlayacağı da talimatlarda açıkca yazıyor. Fazla bir bekleme süresi yok. Zaten bizim de edindiğimiz bilgilere göre bu liste Basketbol Federasyonu'ndan teknik komisere ilk periyodun bitiminde ulaşmış. Bu bile başlı başına bir itiraz konusuydu Trabzonspor için. Bordo-mavili takım bu itirazı yapmayarak bir anlamda kendi ipi çekmiş oldu." 

NOT: hurriyet.com.tr ÖZEL haberidir... Kaynak gösterilmeden kullanılamaz...

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz