« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Basketbol hakemleri 'geçer not' aldı

Basketbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Metin Şahin, Beko Basketbol Ligi'nde ve Avrupa Kupaları'nda düdük çalan Türk hakemlerle ilgili olarak, “Hakemlerimizin şu ana kadar gösterdikleri performanslar, oldukça memnuniyet verici” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Şahin, gerek Türkiye'de, gerekse de Avrupa kupalarında çok çekişmeli maçların oynandığını belirterek, “Ligimizde takımlar mücadele düzeylerini üst düzeye çıkarsalar da hakemlerimiz bundan etkilenmiyor. Maçlar en az hatayla yönetildiği gibi, sonuca yönelik hata da yok denecek kadar az oluyor. Kayseri'de yapılan Spor Toto Türkiye Kupası maçlarını izlemek üzere FIBA Dünya Teknik Komitesi Üyesi ve THY Avrupa Ligi Hakem Direktörü Costas Rigas da bizimle birlikteydi. Kendisi bize hakemlerimizin performanslarını son derece etkileyici bulduğunu ve maçların en az hatayla yönetildiğini söyledi. Rigas'ın bu olumlu düşünceleri bizim için çok önemli” diye konuştu.

TAKIMLARIN BAŞARISINDA HAKEMLERİN KATKISI

MHK Başkanı Metin Şahin, yapılan seminerlerde, hakemlerden belli bir noktaya kadar sertliğe müsaade etmelerini istediklerinin altını çizerek, “Bu da takımlarımızın başarısında etkili oldu diye düşünüyorum” dedi.

Gerek Beko Basketbol Ligi'nde, gerekse de Avrupa Kupaları'nda maçların oldukça sert geçtiğini hatırlatan Şahin, konuşmasına şöyle devam etti.

“Özellikle Dünya Şampiyonası öncesinde yaptığımız seminerlerde, hakemlerimizden sertliğe belli bir ölçüde izin vermelerini istemiştik. Bunun nedeni ise Avrupa'da basketbol sert oynanıyor ve mücadele gücü yüksek maçlar ortaya çıkıyor. Hakemlerimizin 'tatlı sertliğe' izin vermeleri, doğal olarak oyuncularımızın mücadele gücüne artı sağladı. Bu düzeyin artmasında hakemlerimizin çok ciddi katkıları var diye düşünüyorum. Bu anlamda hepsi yararlı bir görev yapıyorlar. Türk liginde sert ve mücadeleci oynayan oyuncularımız, Avrupa maçlarında da bu sayede daha da başarılı oluyorlar.”

FIBA HAKEMİ SAYISI 13'E ÇIKIYOR

Şahin, FIBA'da mevcut 12 Türk hakemi bulunduğunu hatırlatarak, bayan hakem Özlem Yalman'a da FIBA hakemi olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini söyledi.

Gaziantep'de Yıldız Milli Takımlar düzeyinde yapılan Türk Telekom Turnuvası'nda görev alan Özlem Yalman'ın FIBA Hakem Sınavı'na katıldığını kaydeden Şahin, “Özlem Yalman, FIBA'nın eğitiminden ve sınavından geçti. Kendisini FIBA hakemi olarak kazanmak üzereyiz. Ama kesin kararı beklememiz gerekiyor. Özlem'in sınavı kazanmasıyla birlikte FIBA hakemi sayımız da 13'e çıkacak. Bu, Türk hakemliği açısından oldukça ümit verici. Eksilen FIBA hakemlerimizin yerini hemen dolduruyoruz. FIBA da bu konuda bizden oldukça memnun” diyerek sözlerini tamamladı.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler