« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Basketbol bayramı

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Esat YILMAER

Dün Abdi İpekçi'de basketbol bayramı vardı. Hem de ne bayram. Tıklım tıklım dolu tribünler. Kıyasıya mücadele eden takımların sergilediği mücadele dolu, soluk kesen iki maç.

İki Avrupalımız Efes Pilsen ile Fenerbahçe dev buluşmaları öncesinde sorunluydular. Efes'te Saviç'in sakatlığı sürüyor, Fenerbahçe'de ise Abdul Rauf bileğini burktuğu için oynayamıyordu. Üstelik bu iki takım da zorlu Avrupa mücadelelerinden çıkmışlardı. Ama öyle bir mücadele verdiler, öyle boğuştular ki ikisine de helal olsun.

Baştan sona dek büyük çekişme içinde geçen maçın galibi Fenerbahçe'deki en büyük değişiklik, tüm takımın kazanmak için var gücü ile mücadele etmesiydi. Sezon başında ‘‘Takım oyunu oynamıyorlar. Uzunlar arasında pas bağlantısı yok’’ diye eleştirdiğimiz sarı lacivertli ekip bu sorunların üstesinden gelmiş. Halil Üner'in takıma motivasyon kazandırdığı bir gerçek. Ayrıca maç stratejisi de iyi seçilmiş. Özellikle son bölümdeki 1-4 savunma çok etkili oldu.

<ı>ARZULU MÜCADELE

Kazanmayı kafaya koymuş Fenerbahçe'de dün görevini yapmayan tek bir oyuncu bile yoktu. Ancak, oyunun kritik bölümünde tüm sorumluluğu üstlenen İbrahim tabii ki, sahanın yıldızı idi. Tabak ve McRae ilk kez bu kadar uyumlu oynayıp, çember altında rakiplerine belirgin üstünlük sağlarlarken, Levent, Serdar, Mustafa ve Zaza disiplinli oyunlarıyla galibiyete büyük katkı yaptılar.

Efes'in sıkıntıları hala sürüyor. Maçı zaman zaman istedikleri tempoya getirdiler. Ancak, bu kez alan savunmaları aksadı. Sakatlığı nedeniyle az oynayan Saviç'in eksikliğini fazlaca hissettiler. Naumoski ve Hidayet'in yanına bir skorer ekleyememenin faturasını da ödediler.

Günün ilk maçında Galatasaray, geçen yılın şampiyonu Ülker'i devirirken, bu sezon çok iddialı olduğunu kanıtladı. İkinci yarının başında yaptığı enfes savunma ve bulduğu fast break sayılarıyla Ülker'e öldürücü darbeler indiren Galatasaray, eğer son bölümde skoru korumak endişesiyle tempoyu düşürmese maçı çok daha rahat kazanırdı.Bunları da Beğenebilirsiniz