Başkent'te 1.2 milyar dolarlık bilmece

Hürriyet Haber
10.05.2011 - 19:48 | Son Güncelleme:

Başkent Gaz bilmecesi çözülemedi. Paranın yatırılması için verilen sürenin dün akşam saat 17.30'da dolmasına karşın, Özelleştirme İdaresi yetkililerinin dün gece saat 22.40'a kadar değerlendirme toplantısı yapması anlaşılamadı.

İhaleyi kazanan Karamehmet-Kazancı ortaklığının Başkent Gaz'ı devralması için verilen sürenin  dolmasının ardından Özelleştirme İdaresi yöneticilerinin, Başkan Vekili Ahmet Aksu başkanlığında dün gece kritik bir değerlendirme toplantısı yaptı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapılmadı. İhaleyi kazanan Çukurova-kazancı ortaklığının 1.2 milyar dolarlık parayı bulup bulamadıkları Özelleştirme İdaresi'nin açıklamasıyla anlaşılacak.Aysel ALP yazıyor hurriyet.com.tr

ÖZELLEŞTİRME İDARESİ'NDE UZUN TOPLANTI

ÖİB Başkan Vekili Ahmet Aksu başkanlığında yapılan ve saatlerce süren toplantı, kulislerde çok sayıda soruya neden oldu. Bu toplantının yapıldığı saatlerde krediyi vereceği söylenen kamu bankalarının yönetim kurullarının da toplanması dikkat çekti. Yasa gereği bu büyüklükte bir kredinin (İki kamu bankasından 750 milyon dolar) verilebilmesi için yönetim kurulu kararı gerekiyor.
 
Bir yanda ÖİB toplantısı diğer yanda kamu bankası yönetim kurulu toplantısı yapılmasına karşın Başkent kulislerinde, kamu bankalarından birinin kredi vermekten vazgeçmesi üzerine, Karamehmet'in yurtdışından kredi bulmak için harekete geçtiği konuşuldu. İşte bu çerçevede yurtdışından bir bankadan paranın gelmesi beklendiği için Özelleştirme İdaresi'nin ortaklara zaman kazandırmak için 'değerlendirme toplantısını' uzattıkları iddiaları ileri sürüldü. Hatta açıklamanın bugün yapılmayarak, yarına kalmasının da bu anlayışın bir sonucu olduğu söylendi.
 
Diğer bir değerlendirmede ise Özelleştirme İdaresinin bu tavrının doğru olduğu belirtilerek, ortada 93 milyon dolarlık teminatın söz konusu olduğu, önemli olanın bağcı dövmek değil, üzüm yemek olduğu vurgulandı. ÖİB'in bu tavrıyla yatırımcıya 'destek olmasının' doğal olduğu değerlendirmesi yapıldı.
 
2037 yılına kadar Başkent'in doğalgaz dağıtım hakkına sahip olan Başkent Gaz'ın özelleştirme ihalesinin nasıl sonuçlandığı yarın yapılacak resmi açıklamayla netlik kazanacak.

MELİH GÖKÇEK ARAYA GİRDİ

Ağustos ayında yapılan ihaleyi 1.2 milyar dolarla kazanan Çukurova-Kazancı ortaklığında yaşanan pürüz ihalenin finansmanına da yansıdı. İki ortak arasındaki sorun nedeniyle bir kamu bankasının kredi vermekten vazgeçtiği konuşulurken, ortakların arasını bulmak için  aracıların devreye girdiği öğrenildi. Hafta sonunda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in araya girmesiyle Mehmet Emin Karamehmet ile Mehmet Kazancı'nın bir araya geldikleri ve yeni bir protokol üzerinde çalıştıkları ifade edildi. Ortakların protokol üzerinde anlaşmaları durumunda finansman sorunun da olmayacağı belirtiliyor. 
 
NE OLABİLİR?
 
Ortakların parayı bulamamaları durumunda yaklaşık 93 milyon dolarlık teminatları yanacak. Parayı bulurlarsa devir için bir sorun görünmüyor. Gerek ÖİB gerekse Rekabet Kurumu devrin önünde bir engel olmadığını açıklamışlardı.
 
Ancak ortaklar parayı bulamazlarsa ihalenin iptal edilecek. Başkan Vekili Aksu mesai bitimine kadar paranın ödenmemesi durumunda teminatın irad kaydedileceğini ve ihalenin iptal edileceğini açıklamıştı.   
 
Karamehmet'in Başkent Gaz'ı almak için Çankaya Gaz'ı kurması sonrasında Kazancı ile arasında çatlak oluşmuştu. Kazancı, Karamehmet'e  ihaleleri bölüşelim ya da ikimizden biri çıksın' önerisini dile getirmişti. 4 Mayıs 2011 tarihinde ödenmesi gereken para,  ortakların anlaşmazlığı sonucunda ödenememişti.
 
8 MİLYAR DOLARLIK TEKLİF VERDİLER

Mehmet Kazancı, Çukurova Holding'in patronu Mehmet Emin Karamehmet'le yüzde 50 ortaklıkla kurduğu MMEKA şirketiyle girdiği enerji ihalelerinde ipi göğüslemeyi başarmıştı. İkili ihalelerde 8 milyar dolarlık teklifte bulunmuştu.

İstanbul'un iki yakasının da elektriğini MMEKA dağıtmaya hak kazandı. Boğaziçi Elektrik ile Anadolu Yakası Dağıtım'ın toplam 4.7 milyar dolar bedelle MMEKA'ya devredilmesi kararlaştırılmıştı.

İzmir'i de kapsayan Gediz Elektrik Dağıtım'ın özelleştirilmesi ihalesini de 1 milyar 920 milyon dolarlık teklifiyle kazanmalarına karşın Özelleştirme Yüksek Kurulu ikinci teklif veren Eti Gümüş-Söğütsen Seramik Ortak Girişim Grubu'na devredilmesine karar verdi.
Türkiye'nin ikinci büyük dağıtım şirketi Başkent Gaz ihalesini 1.2 milyar dolarlık teklifiyle yine MMEKA kazanmıştı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı