Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Başkentliler için kayak sezonu açıldı

Sadece kayak yapanların değil, dağlarımızdaki temiz hava imkanlarından yararlanmak isteyenlerin de ilgi duyabileceği imkanları ifade eden kış turizmi, ülkemizde giderek artan bir önem kazanıyor.

Yaz tatili alışkanlığının kış aylarına da yansımasını sağlayan konaklama, ulaşım ve hizmetlerin birlikte sunulduğu merkezlerimiz artıyor.
Bir zamanlar bilinen birkaç merkezde belli tarihlerde yapılabilen kayak tatili seçeneklerinde, meteorolojik verileri de günlük yayınlanan merkezlerin olduğu bir konuma ulaşıldı. Çok yakınlarındaki Elmadağ yanında diğer merkezler açısından, Ankaralı kayak severler en şanslı olanlar arasında. Kastamonu (Ilgaz), Çankırı (Kadın çayırı), Bolu (Kartalkaya,Esentepe), İzmit (Kartepe), Kayseri (Erciyes), Isparta (Davraz), karayolu ile birkaç saatte ulaşabilecek ilgi alanı içinde. Geçen yıl Dünya Üniversite Oyunları’nı izlediğimiz Erzurum (Palandöken) ve çam ormanları arasında dünyanın en kaliteli kar imkanlarına sahip Kars’a (Sarıkamış) Ankara’yı hava ulaşımının da Başkent’i haline getiren Anadolujet’le her gün ulaşmak ve en çok 2 saat içinde pistlerde olmak mümkün. Tüm kayak merkezlerinde çocuklara, yeni başlayanlara ve kendisine güvenen usta kayakçılara hitap edecek pistler var. Güvenlik ve sağlık imkanları da ilgili kuruluşlar tarafından alınmış durumda.
Kültür ve Turizm Bakanlığımız, kış turizmi ve kayak merkezlerimizi özel bir broşürle tanıtıyor. Sayın Çankırı Valimizin Ankara’da başlatacağını Ankara Hürriyet’te okuduğumuz kampanyanın Ilgaz Dağında komşu olan iki ilimiz Çankırı ve Kastamonu’nun Ankaralı kayak severler tarafından daha çok tanınmasına fırsat sağlayacağını düşünüyorum. Geçtiğimiz günlerde Abant’ta yapılan İpek Yolu Belediyeler Birliği Toplantısı’nda yakından tanıma fırsatı bulduğumuz, Bolu’daki Esentepe ve Köroğlu kayak merkezleri de kaplıca ve uzun kayak yürüyüşlerine imkan sağlayan yönleri ile tercihlerimiz arasında yer almalıdır. Önümüzde 20 Ocak - 6 Şubat arasındaki yarıyıl tatili var. Kayak mevsiminin Nisan ayına kadar devam ettiği yörelerimiz olduğunu unutmadan, kendimize ve çocuklarımıza güzel bir anı hediye etmeye ne dersiniz?
Tüm yıl, turizm yapılabilen bir ülkemiz var. Bu imkanların iç turizmde de, yaygın olarak kullanılmasını sağlayacak gelişim planları ve yatırım imkanları da Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından sağlanıyor. Kapasitenin artışı ve ilginin yükselmesi ile gelecek yıllarda, yaz turizmini hedef alan erken rezervasyon uygulamalarının, kış turizmi için yaz aylarında başlatılması da mümkün olabilecektir.
Seyahat acentelerimiz, kayak severlere uygun fiyatlar yanında, özel destekler de sunmaya başladı. İlk defa kayağa başlayacaklar için kayak başlangıç dersleri, ekipman kiralanması ve kayak okullarındaki ders imkanlarını, turizm işletmelerimiz de sunduğu sıcak ortamlarla destekliyor. Sadece okul tatillerinde değil, hafta sonlarında da kayak yapma imkanımız, tüm ülkede çok yakınımızda. Yerinizi şimdiden ayırtmakta fayda var.
X