Dünya Haberleri

DÜNYA

  Başkentler planı değerlendiriyor

  Hürriyet Haber
  03.04.2004 - 01:56 | Son Güncelleme:

  BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın İsviçre’de yapılan dörtlü Kıbrıs görüşmelerinin sonunda sunduğu plan dört başkentte değerlendiriliyor.

  ANKARA

  TBMM’de Kıbrıs oturumu

  DIŞİŞLERİ Bakanı Abdullah Gül, 6 Nisan Salı günü Kıbrıs konusunda bilgi vermek üzere TBMM Başkanlığı’na başvurdu. Gül, Genel Kurul’da bilgi verme istemini, TBMM Başkanı Bülent Arınç’a iletti. Bu çerçevede önümüzdeki salı günü TBMM’de genel görüşme yapılacak. NATO toplantıları için Brüksel’de bulunan Gül, dün Kıbrıs konusunda bir açıklama yaparak, ‘Ben de KKTC’nin bağımsızlığını isterdim, olmadı. En iyi ikinci seçenek bu anlaşmadır. Kıbrıs meselesi Türkiye açısından çözümlenmiştir’ dedi.

  ATİNA

  Kıbrıslı Türkler göçmen kuş mu

  Annan’ın Kıbrıs Planı’nı tartışan Yunan meclisinde dün elektrikli bir hava yaşandı. Başbakan Karamanlis ile muhalefet lideri Papandreu kapıştı. Komünist Partisi lideri Papariga ise Malta’daki kısıtlamaların göçmen kuşları korumak için AB tarafından kabul edildiğini belirterek ‘Kıbrıslı Türkler göçmen kuş mu’ dedi.

  BÜRGENSTOCK zirvesinin üzerinden 24 saat geçmeden Yunanistan karıştı. Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis’le ana muhalefet partisi Pasok’un lideri Yorgo Papandreu Yunan Parlamentosunda kapıştı. Türk-Yunan yakınlaşmasının mimarı olan Papandreu, Karamanlis’i siyasi karar almaktan kaçmakla suçladı. Papandreu ‘Rumlar karar verir deyip kaçıyorsunuz. Böyle demek çok kolay ama Yunanistan’ın da görüşü var’ dedi. Karamanlis, karar almaktan kaçmadığını savundu, ‘Ben İsviçre’ye New York’ta alınan bağlayıcı karara rağmen gittim. Eğer kaçsaydım gitmezdim. Ama onlar birlikte yaşayacaklar. Onlara çözüm empoze edemeyiz’ dedi.

  Komünist Partisi lideri Aleka Papariga ise, ‘Prodi, Malta’yla Kıbrıs’ı nasıl karşılaştırabilir. Malta’da göçmen kuşları korumak için kısıtlamaları kabul ettiler. Kıbrıs’daki kısıtlamalarla ne ilişkisi var’ diyerek AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi’yi eleştirdi. Prodi, Annan Planı’nda yer alan kısıtlamaların AB hukukunun parçası haline gelmesi konusundaki Türk talebine karşılık, derogasyonların çok doğal olduğunu, hatta Malta’ya, yabancıların mülk edinmesi konusunda kalıcı derogasyon uygulandığını söylemişti.

  KONSENSUS ÇAĞRISI

  Başbakan Kostas Karamanlis dün milli birlik çağrısı yaparak, 24 Nisan’daki referandumdan önce tüm partilerin katılacağı bir konferans düzenleneceğini açıkladı. Ayrıntıların önümüzdeki günlerde hükümet tarafından belirleneceğini söyleyen Karamanlis, Kıbrıs konusunda tüm toplumu kapsayan bir oydaşmanın gerekli olduğunu vurguladı.

  KKTC

  KKTC planı değerlendirdi

  KKTC Cumhurbaşkanlığı’nda dün bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkanlığında yapılan toplantı, yaklaşık 4 saat sürdü. İsviçre’deki müzakerelerde KKTC’yi temsil eden Başbakan Mehmet Ali Talat başkanlığındaki heyet, plana soğuk bakan Cumhurbaşkanı Denktaş’a toplantıda ayrıntılı bilgi verdi. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Talat, ‘Cumhurbaşkanı iyileştirme konusunda ikna oldu. Önemli olan bunu benimsemesi’ dedi.

  RUM

  Papazlardan hayır

  Rum Ulusal Konseyi, Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos’un çağrısıyla bugün toplanıyor. EOKA örgütünün Kıbrıslı Türklere karşı silahlı faaliyetlere başladığı 1 Nisan dolayısıyla dün düzenlenen etkinliğe katılanlar, Annan planına karşı olduklarını açıkladı. Rum basınında yer alan haberlere göre Baf Metropoliti Hrisostomos, Limasol Metropoliti Athanasios ve Cikko Manastırı Piskoposu Nikiforos, Rum halkının referandumda Annan planına olumsuz yaklaşacağını savundular. Sen Sinod meclisi başkan vekili de olan Baf Metropoliti Hrisostomos, Rum halkının, ‘gururlu bir şekilde plana ‘hayır’ diyeceğini’ ve Güney Kıbrıs’ın sıkıntısız olarak Avrupa Birliği’ne gireceğini söyledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı