ANKARA HABERLERİ

Başkent’in çöpü elektriğe dönüşüyor

Hürriyet Haber
26.03.2016 - 17:46Son Güncelleme :

Sincan Çadırtepe Katı Atık Depolama ve Bertaraf Tesisi’nde Ankara’nın çöpü enerjiye dönüşüyor. Başkent’te kullanılan elektriğin yüzde 3’lük kısmı çöpten üretiliyor. Çadırtepe, tam kapasite ile çalıştıdığında tek başına Başkent’teki enerji ihtiyacının yüzde 7’sini karşılayabilecek.

Hürriyet Haber

Sincan’da çöpün enerjiye dönüştürüldüğü, 30 megavatsaat kurulu güç kapasiteye sahip tesisi ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, yetkililerden bilgi aldı. ITC Katı Atık Yönetim Şirketi yöneticisi Ali Kantur, Başkent elektriğinin yüzde 3’lük kısmının bu katı atık bertaraf tesisleriyle üretildiğini belirterek, Çadırtepe tesisi gazlaştırma ünitesinin devreye alınması ve tam kapasiteyle çalıştırılmasının ardından Ankara’nın elektrik ihtiyacının yüzde 7’lik kısmının bu tesisten sağlanabileceği söyledi.

GÜNLÜK 4 BİN 500 TON ÇÖP

Ankara’nın günlük çöp üretiminin 4 bin 500 ton olduğunu, bunun bin 500 tonunun Mamak'taki tesislerinde bertaraf edildiğini anlatan Kantur, "Sincan Çadırtepe tesisiyle birlikte kalan 3 bin tonluk çöp de bertaraf edilerek elektrik üretilmeye başlandı. Çöplerden, tıbbi atıklardan ve tehlikeli atıklardan elde edilen organik kaynaklar biogaz olarak kullanılıyor diğer atıklar ise termal yöntemlerle yakılarak ve ileri teknoloji ile gaza dönüştürülerek elektrik üretilebiliyor" diye konuştu.

TAMAMI YERLİ TEKNOLOJİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, yerli imkan ve teknolojiyle geliştirilmiş tesisin heyecan verici olduğunu ifade ederek, "Uzunca bir süre Ar-Ge yapılmış. Bu ülkemiz açısından son derece sevindirici. Atıkların bertaraf edilirken enerjiden istifade etmenin ya da geri kazanmanın ekonomik katkısı büyük. Bu teknoloji aynı zamanda bölgedeki diğer ülkelere de rahatlıkla ihraç edilebilir” dedi. EPDK Başkanı Yılmaz ise enerji yönetiminin bu gibi tesislerde yaptığı ortak incelemenin teknik açıdan çok önemli olduğunu belirterek, "Tesislerin hem çevre açısından hem de enerji üretimi açısından çoğalması lazım" diye konuştu. Tesisin yerli imkanlarla üretilmesini de değinen Yılmaz, "Biz bu tesisleri görünce gerçekten heyecan duyuyoruz ve heyecanımızı düzenlemelerimize yansıtmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

ATIKLARIN KÜLLERİ ASFALTA GİDİYOR

Çöp ve katı atıkların bertaraf sorununun çözüldüğü tesisle elektrik üretimi sonrasında kalan yüzde 10’luk kül asfaltlamada kullanılabiliyor. Şu ana kadar 200 milyon dolar yatırım yapılan tesis ilave 150 milyon dolarlık yatırımla birlikte tam kapasite ile çalışmaya başlayacak ve Ankara'da üretilen çöpün tamamına yakınını işleyebilecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Başkent’in çöpü elektriğe dönüşüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Mart 2016 tarihinde saat 17 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkent’in çöpü elektriğe dönüşüyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı