Başkentgaz 4’üncü kez satışa çıkıyor

Hürriyet Haber
14.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başkent Doğalgaz, 4’üncü kez ihaleye çıkarılıyor. Özellleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) Başkent Doğalgaz’ın yüzde 100 hissesi için teklifleri 17 Aralık’ta alacak.

ÖİB’nin resmi web sitesinde yayımlanan ihale alınına göre, geçici  teminatı 50 milyon dolar olarak belirlenen ihalede 700 bin adet hisse satışa  sunulacak. Son teklif verme tarihi 17 Aralık 2012 olarak belirlenen ihaleye için  şartname 20 bin lira karşılığında İdare’den temin edilebilecek. İhalede, gerçek  ve tüzel kişiler ile ortak girişim grupları teklif verebilecekler.

3 ihalede başarısız

İhale, kapalı zarf içerisinde teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle  pazarlık usulü ile gerçekleştirilecek. İhale komisyonu tarafından gerikli  görüldüğü takdirde ihale, pazarlık görüşmelerine devam edilen teklif sahiplerinin  katılımı ile açık artırma suretiyle sonuçlandırılabilecek Başkentgaz hisselerinin özelleştirilmesi için daha önce kamuya ait yüzde  80 ve Ankara Büyükşehir Belediyesine ait yüzde 20 hisseler için ayrı ayrı  3 ihale düzenlenmiş, fakat tüm ihaleler başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

2011 yılını 46.6 milyon liralık kârla kapatan Başkent Doğalgaz,  Türkiye’nin ikinci büyük doğalgaz dağıtım şirketi. Firma, 8 bin 625  kilometrenin üzerinde dağıtım şebekesine, bin 100’e yakın basınç düşürme ve ölçüm  istasyonuna sahip.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı