« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Başkent'e yakışır stat yapacağız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 Haziran seçimlerinde yeni stad sözü verdiği 12 şehrin yüzü tek tek gülüyor. Başkent Ankara’ya yapılacak 33 bin kişi kapasiteli stadın yeri netleşmeye başladı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Yeni stadın Eskişehir yolu ile Sabancı Bulvarı’nın kesiştiği Zırhlı Birlikler Komutanlığı’na ait arazi üzerinde yapılması ilk seçeneklerden biri oldu. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, “Cumhuriyetin Başkentine yakışır bir stadı Ankara’ya kazandıracağız” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek,  Ankara’da yapılacak yeni stadın Eskişehir yolu üzerinde yapılması için ilk girişimde bulundu.  Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin belirlediği yerde incelemelerde bulunan ve Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek’ten bilgi alan Bakan Kılıç, Ankara’daki stadın uluslararası standartlarda ve milli maçlara ev sahipliği yapabilecek bir donanımda yapılacağını açıkladı.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç 12 Haziran seçimleri sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkentin vizyon projeleri arasında gösterdiği yeni stadyumun yer tespiti çalışmaları başladı. Bakan Kılıç, “Cumhuriyetin başkentine, başkent olmaya yakışır bir stadyum ve spor kompleksine kavuşturma kararlılığıyla yola çıktık. 12 Haziran 2011 milletvekilleri seçimi önce Sayın Başbakanımız, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımızla birlikte kamuoyuna bu yönde taahhütte bulundu. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak, Başbakanımızın başkentimize yönelik taahhüdünü yerine getirmek üzere arazi tespit çalışmalarını yürütüyoruz” dedi.

Arazi tespitinin ardından hukuki ihtilafların da giderilmesi halinde başkent Ankara’nın uzunca bir süredir hayalini kurduğu yeni stada kavuşacağını anlatan  Bakan Kılıç, şunları söyledi:
“Eskişehir Yolu üzerindeki bu arazi ilk izlenimlerimize göre son derece uygun bir konumda bulunuyor. Arazinin mülkiyet sorunlarıyla ilgili bir engel olmadığı takdirde burası düşünülebilecektir. Ancak eş zamanlı olarak zamandan kazanabilmek adına başka araziler üzerindeki değerlendirme çalışmalarımıza da Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte devam edeceğiz. Belediyemizin önerileri arasında Ankara halkının da uygun bulacağı bir araziyi başkentimize stadyum ve tören alanı olarak kazandırmak üzere adımlarımızı hızlandıracağız.”

33 bin kapasiteli olacak

Başkent Ankara’ya yapılacak stadın kapasitesi hakkında da bilgiler veren Bakan Kılıç, “Başkent için rakam sınırı koymayız, kapasite sınırı koymayız. Cumhuriyetin başkenti söz konusu olduğunda her türlü rakam değerlendirmenin dışında kalır. Ama bizim iki temel kriterimiz olacak. Birincisi stadyumun büyüklük olarak, işletme maliyetlerini artırmayacak ve Ankara’nın ihtiyaçlarıyla paralel düzeyde olmalı. Diğer taraftan bakıldığında da Ankara’da milli maçların ya da uluslararası futbol organizasyonlarının yapılmasına imkân sağlayacak düzeyde olmalı. Bu da demektir ki asgari 33 bin rakamını Ankara stadında tutturmaya gayret edeceğiz. Bu sayının altına inilmeyecek, üzerine çıkabilir” dedi.

Ankara’ya yapılacak stadın Ankara’nın mimarisini de yansıtacak özelliklere sahip olacağını ifade eden Bakan Kılıç,  mülkiyet ihtilaflarının giderilmesi halinde iki yıl içerisinde Ankara’nın yeni stadına kavuşacağını açıkladı: “İnşallah ekstra bir engelle karşılaşmadığımız takdirde 2013 yılı sonuna kadar başkente yeni stadına kavuşturmayı hedefliyoruz.”

Gökçek: Bayramlar burada kutlansın

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yeni stat yeri hakkında bilgi verirken “Arazi aslında burada zırhlı tümenin bir parçası. Fakat burayı ağaçlandırdılar. Aslında burası zırhlı tümenin fiilen kullanmadığı bir yer. Atatürk Orman Çiftliği kapsamında kalıyor olabilir. Bu konuda gerekli incelemeleri yapacağız. İnşallah Ankara için güzel bir yer olur. Burada hem stat hem de bir tören alanı yapalım diyoruz. Bayramlar burada kutlansın istiyoruz” dedi.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz