ANKARA HABERLERİ

Başkente Türk müziği devlet konservatuvarı

Hürriyet Haber
01.08.2012 - 02:02Son Güncelleme :

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin dördüncü Türk müziği konservatuvarı yeni akademik yılda eğitime başlayacak. Konservatuvar Kurucu Müdürü Prof. Kaçar, “Geçmişi 9. yüzyıla dayanan Türk müziğinin okulunu açıyoruz” dedi.

Hürriyet Haber

ANKARA’nın ilk, Türkiye’nin dördüncü Türk müziği devlet konservatuvarı olan Gazi Üniversitesi Konservatuvarı, 2012-2013 akademik yılında eğitime başlayacak. Gazi Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Kurucu Müdürü Prof. Dr. Gülçin Yahya Kaçar, okulun kuruluş serüvenini anlattı. Lise yıllarında Türk müziğine merak duymaya başladığını ve 1984 yılında Ankara’da Türk müziği konservatuvarı aradığını ifade eden Kaçar, Ankara’da böyle bir eğitim kurumu olmaması ve ailesinin de kendisini İstanbul’a göndermek istememesi üzerine Başkent’te bir gün Türk müziği konservatuvarı kurma hayalinin peşine düştüğünü söyledi.

Yıllar süren mücadele

Türk müziği eğitimini cemiyetlerde, dershanelerde ve hocalardan aldığı bireysel derslerle öğrendiğini anlatan Kaçar, sohbetlerde, birçok değerli ismin Ankara’da Türk müziği devlet konservatuvarı kurulması için yıllarca mücadele ettiğini, çalmadık kapı bırakmadığını öğrendiğini ifade etti.

Eğitim okulunda verilmeli

Gazi Üniversitesi bünyesinde böyle bir eğitim kurumu açılması için hazırladıkları dosyayı YÖK’e sunduklarını anlatan Kaçar, dosyada Ankara’da bir Türk müziği devlet konservatuvarı açılması ihtiyacının gerekliliğini ortaya koymaya çalıştıklarını belirtti. Kaçar, başvurudan 1 ay sonra, geçen şubat ayında YÖK’ün Gazi Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı kurulmasına onay verdiğini ve kararın Resmi Gazete’de yayımlandığını kaydetti. Kaçar, sanat eğitiminin okulunda verilmesinin önemine de işaret ederken, “Diğer konservatuvarlar 50., 100. yıllarını kutluyor, biz yeni kuruluyoruz. Geçmişi 9. yüzyıla dayanan Türk müziğinin okulunu, Ankara’da konservatuvar olarak 21. yüzyılda açıyoruz” diye konuştu.

Algıyı değiştireceğiz

Okullu sanatçı yetiştirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Kaçar, özellikle orkestralarda çalabilecek solist sazende yetiştirmek istediklerini dile getirdi. Türk müziğiyle ilgilenen gençlerin utandırıldığı bir düzen yaşadıklarını ifade eden Kaçar, “Biz musiki adına bu algıyı değiştireceğiz. Elinde udu, bağlaması, kemanı, kanunu olan, onu taşırken gurur duyacak” dedi.

Öğrenciler sınavla alınacak

KONSERVATUVARIN akademik kadrosunu oluşturduklarını ve eğitime 2012-2013 akademik yılında başlayacaklarını belirten Kaçar, okul bünyesinde Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği dallarında çalgı eğitimi, ses eğitimi, bestecilik ve müzikoloji bölümleri olacağını kaydetti. Kaçar’ın verdiği bilgiye göre, özel yetenek sınavıyla öğrenci alınacak her bölümde 2’si yabancı olmak üzere 22’şer öğrenci eğitim görecek. Yetenek sınavına güzel sanatlar lisesinden ya da alan dışından katılanlar LYS ya da YGS de 180 puan ve üzeri alanlar katılabilecek. Tek aşamalı olacak sınav, işitme ve icra olarak ikiye ayrılacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başkente Türk müziği devlet konservatuvarı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:47
  • Guneş
   07:31
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:38
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı