Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Başkent'e Estergon Kalesi

  Hürriyet Haber
  24 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 24 Şubat 2000 - 00:01

  MHP'den FP'ye geçerek dikkatleri üstüne çeken Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, 320 milyar liraya yaptırdığı kaleyle yeniden gündeme geldi. Altınok'un açılışa, Malkoçoğlu rolüyle de tanınan Cüneyt Arkın'ı çağıracağını söylemesi ise olayı tam bir kara mizaha dönüştürdü.

  Kalenin inşatına başlandığı dönemde açılışının Barış Manço tarafından yapılmasının düşünüldüğünü belirten Altınok, Manço'nun vefatının ardından bu iş için en uygun insanın Cüneyt Arkın olduğunu düşündüklerini ve açılışa onu çağıracaklarını söyledi. Altınok şöyle konuştu:

  ‘‘Barış Manço'nun, Estergon Kalesi ile özdeşleşmiş bir şarkısı var. Ayrıca Manço, Türk kültürüne çok büyük katkısı olan bir insan olduğu için açılışı onun yapmasını istemiştik, ama vefat etti. Açılışı Cüneyt Arkın'ın yapmasını istiyoruz.’’

  Kanuni'nin Romanya'da yaptırdığı kalenin benzerini Ankara'da inşa eden Altınok, kalenin adını ‘75. Yıl Cumhuriyet Estergon Kalesi’ koydu ve üzerine Atatürk büstü dikeceğini açıkladı. Altınok, ‘‘Ben Türk milliyetçisiyim ve geçmişimizle günümüzü bütünleştireceğim’’ dedi.

  Altınok'un, gelebilecek tepkilerinden çekindiği için kalenin adını ‘‘75. Yıl Cumhuriyet Estergon Kalesi’’ koyduğu iddia edilirken, CHP Ankara eski Milletvekili Yılmaz Ateş, ‘‘Çağdışı zihniyet, uygulamalarını Atatürk büstü dikilerek örtemez’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı