ANKARA HABERLERİ

Başkent yolsuzlukla kurumsal olarak savaşacak

Fatih AKTİMUR
31 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 30 Aralık 2009 - 22:20

Ankara Barosu bünyesinde kurulan Yolsuzluk Araştırma Merkezi, Türkiye’nin kanayan yarası yolsuzluklarla mücadele için kolları sıvadı. Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve kamuoyunun işbirliğiyle yolsuzluklarla mücadele etme kararı alan merkez, yolsuzlukların üzerine kararlılıkla gidileceği mesajını verdi. Yolsuzluk Araştırma Merkezi Başkanı Avukat Tayyar Selçuk, merkezin kuruluş amacını; “Toplumların gelişmişlik düzeyi şeffaflıkları ve yolsuzlukların üzerine kararlılıkla gitme iradeleriyle ölçülür. Bu doğrultuda, toplumumuzun şeffaflaşmasına katkı sunmak amacıyla Ankara Barosu, Yolsuzluk Araştırma Merkezi’ni kurmuştur” ifadeleriyle özetledi.

Fatih AKTİMUR

Türkiye’de ilk defa bir hukuk kuruluşunun, ülkenin temel sorunları ve sorumlularıyla kararlı ve kurumsal biçimde ilgilenmeye başladığını kaydeden Selçuk, Baro Yönetim Kurulu’nun görevleri arasında sayılan hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak, korumak ve bu kavramlara işlerlik kazandırmak hükmüne, işlerlik kazandırma yoluna girildiğini söyledi.

Toplumun ilgisi canlı tutulacak

Merkezin Ocak ayında çalışmalara başladığını ve Aralık ayında Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker’in de katıldığı ‘Yolsuzluklar’ paneli gerçekleştirildiğini hatırlatan Selçuk, merkezin yolsuzluk sorunuyla ilgili yapacağı yasal işlemler ve eğitim çalışmalarıyla toplumun ilgisinin canlı tutulacağını ifade etti.

Kararlı ve istikrarlı mücadele

Merkezin çalışmalarında öncelikle Ankara ile ilgili sorunların çözümüne yönelik çalışmaların yapılacağını dile getiren Selçuk ayrıca şunları söyledi:

“Ülkemizde yolsuzlukların ortaya çıkarılması ve gerekli yasal işlemlerin yapılması yönünde zaman zaman çalışma yapan kuruluşlar olmakla birlikte, kurumsal ve istikrarlı bir çalışma sürdürülemedi. Bu kapsamda merkezimiz bünyesinde yolsuzluklarla ilgili çalışmaları ilgili meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve diğer ilgili kurumlar ile halkımızla işbirliği içinde yaparak etkin sonuçlara ulaşmak istiyoruz.”

Tüm ihbarlar değerlendirilecek

Kurulumuza ulaşan yolsuzluk ihbarları ile ilgili araştırma yapacak olan merkezimiz, ihbarların sonuçlandırılması amacıyla hukuksal süreçlerin tamamını da izleyecek. Merkezimizin çalışmalarında öncelikle Başkent’in en önemli sorunları gündeme geldi. Tüm Ankaralıları ilgilendiren bu sorunlar hakkında gerekli takipler yapılacaktır.

Su ve hava sorununda yasal girişimler başlayacak

Ankara’nın sorunlarının başında gelen ve çok tartışılan su sorunu merkezimizde düzenlenen panelde tartışıldı ve bir kitapçık olarak basıldı. Basın aracılığıyla kamuoyunun bildiği bu konuda gerekli yasal işlemleri başlatacağız. Yine özellikle kış aylarında yaşanan hava kirliliği sorunun da dağıtılan kalitesiz kömürlerin de etkisiyle olduğu kamuoyunca bilinen bir gerçek. Bununla ilgili de maddi delillerin toplanmasının ardından yasal girişimler en kısa zamanda başlatılacak

İmar kirliliğiyle ilgili mücadele sürecek

Yıllardır herhangi bir finansman hesabı yapılmadan ve popülist amaçlarla Sincan, Çayyolu ve Keçiören gibi birden fazla hatta metro kaba inşaatlarının sürdürüldü ancak işletmeye açılamadı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başkent yolsuzlukla kurumsal olarak savaşacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:56
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:50
  • Yatsı
   21:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı