ANKARA HABERLERİ

Başkent yeni bir Kızılay düşünüyor

Hürriyet Haber
27.12.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Çankaya elediyesince, “Yeni Bir Kızılay Düşünüyorum” konulu forum düzenledi. İnşaat Mühendisleri Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen foruma, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, CHP Genel Başkan Yardımcıları Bihlun Tamaylıgil ve Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, bazı milletvekilleri, üniversite rektörleri ve bilim insanları katıldı.

Hürriyet Haber

FORUMUN açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen Ankara’nın belli bölgelerinin zaman içinde yeni rollere büründüğünü, Ulus’un, Ankara’nın merkezi olma özelliğini kaybettiğini anlattı. İsen, Burası yeniden bir cazibe merkezi haline getirilebilir. Ancak burada nostaljik yaklaşımlardan değil, realiteden hareket ederek yeni bir çerçeve çizmek doğru olacaktır” diye konuştu.
Ankaramıza sahip çıkma günü
Bihlun Tamylıgil ise Türkiye’de yerel yönetim anlayışının, “halk ile birlikte halk için değil, rant için olduğunu” görüşünü dile getirdi. Ankara’da büyük meydanların kalmadığını, yaya haklarının savunulmadığını, engelli ve yaşlıların rahat dolaşım hakkının kullanılamaz hale geldiğini ifade eden Tamaylıgil, “Bugün Ankaramıza sahip çıkma günüdür” dedi.
Buranın başkanı olmak utandırıyor
 Bülent Tanık da Ankara ve Çankaya’ya şekil vermek için bu forumu düzenlediklerini söyledi. Tanık, “Şehircilik eğitimi almış bir politikacı olarak Ankara’da 1980 sonrasında başlayan sürecin Cumhuriyet öncesinden daha kötü bir süreç olduğunu söyleyebilirim. Kentin büyüme potansiyeli önemli ölçüde aksak gidiyor. Şehir, sanayi avantajlarını kaybediyor. Kent, plansız ve merkezi çürüten bir bakış açısıyla kendini tahrip eden bir sürece dönüştü” diye konuştu.
 Kent ulaşımında bulvar ve meydanları yok eden bir anlayışın hakim olduğunu anlatan Tanık, Çankaya’nın da yaşanabilir bir mekan olmaktan çıkıp, bir an önce gidilmesi gereken bir mekana dönüştüğünü söyledi. Tanık, “Burası korkutucu, kirli bir ortamdır. Buranın başkanı olmak insanı utandırıyor ama aynı zamanda insanı kamçılıyor. Burayı değiştirmek bizim görevimizdir” dedi.
Tekeli: Kızılay kalitesini yitiriyor
 Prof. Dr. İlhan Tekeli de “Kızılay’ın tarihsel gelişiminde yeni bir evre kurulabilir mi?” başlıklı sunumunda, Kızılay’daki prestij sahibi pek çok alışveriş merkezinin başka mekanlara taşındığını ve Kızılay’ın çehresinin değiştiğini söyledi. Kızılay’ın hala güçlü bir merkez olmasına karşın kalitesini yitirmeye açık hale geldiğini dile getiren Tekeli, Kızılay’da yeni işlevlerle kaliteli bir çevre yaratılması gerektiğini belirtti.

Rektörler Kızılay’ı tartıştı

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, Kızılay’ın bir dönem kültür ve eğlencenin tek adresi olduğunu, bölgenin, “Kızılay’a çıkalım mı” anlayışıyla yaşamak için gidilen bir mekan olduğunu anlattı. Acar, şimdi bakıldığında ise Kızılay’ın bu işlevinden uzaklaştığını söyledi.
Gazi Üniversitesi Rektörü Rıza Ayhan ise çocukluğu ve gençliğinde dolu dolu yaşadığı Kızılay’ın şu anki halini gördüğünde eski tadı bulamadığını söyledi.
 Ülkelerden önce başkentlerin hatırlandığını, ancak Ankara’yı temsil eden bir simgenin bulunmadığını anlatan Ayhan, Ankara’nın temel değerlerine sahip çıkan bir projenin hayata geçirilmesine ihtiyaç olduğunu belirtti
Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur Erdener de Ankara’da nostaljik bir dönüşümün olamayacağının bilindiğini, ancak bazı estetik değerlerin yeniden sağlanabileceğini söyledi. Erdener, yaya bölgelerinin iyileştirilebileceğini, tabela kirliğine son verilebileceğini, binalarda düzenlemeye gidilebileceğini, kaliteli yer kaplama malzemeleri kullanılarak şehir estetiğinin düzeltilebileceğini ifade etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başkent yeni bir Kızılay düşünüyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:50
 • Guneş
  07:34
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:36
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı