ANKARA HABERLERİ

Başkent’ten kızıl gezegene yolculuk

Hürriyet Haber
18.06.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Üniversitesi Rasathanesi, yarın düzenleyeceği etkinlikte, Başkentli gökyüzü meraklılarına şehir ışıklarından uzakta “kızıl gezegen Mars’ı”, halkalarıyla Satürn’ü ve Venüs gezegenini teleskoplarla izleme fırsatı sunacak.

Hürriyet Haber

Her yaştan gökyüzü meraklısına açık olacak etkinlikte katılımcılar, evrende çıkacakları yolculukta, uzmanlar eşliğinde gözlem yapma fırsatını yakalayacak.

Şehir ışıklarından uzakta gökyüzüyle buluşacak olan katılımcılar, ışık kirliliği altında unutulan yıldızlar, gezegenler, galaksiler ve yıldız kümelerini izleyerek görsel bir şölen yaşayacak.

Katılımcılar, saat 20.00’de başlayacak etkinlikte, ilk olarak Venüs gezegenini, ardından kızıl gezegen Mars’ı ve ilerleyen saatlerde ise halkalarıyla Satürn’ü teleskoplarla görme fırsatına sahip olacak.

Karadelikler anlatılacak

Etkinlik programında çıplak gözle gökyüzü tanıtımı ve teleskoplarla çeşitli gök cisimlerinin gözlemleri yer alacak. Etkinlikte ayrıca, Rasathane Müdürü Doç. Dr. Birol Gürol, astronominin en çok ilgi çeken konularından biri olan “karadelikler” hakkında sunum yapacak ve katılımcıların merak ettikleri soruları yanıtlayacak.

Teleskoplarla gözlem deneyimi yaşayarak gözlem araçlarının ve bir rasathanede kullanılagelen aletlerin zaman içinde nasıl değiştiğini ve geliştiğini görmek isteyenler için de Rasathane Müzesi etkinlik boyunca açık kalacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başkent’ten kızıl gezegene yolculuk haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı