ANKARA HABERLERİ

Başkent tek yürek

Fevzi KIZILKOYUN/A.A.
23.10.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Terör örgütünün hain saldırıları, Başkent Ankara’da da vatandaşları sokağa döktü. Her yaştan, her kesimden ve her meslekten binlerce insan ellerinde bayraklarla kentin cadde ve sokaklarında yürüdü. Sloganlarla yürüyen insanlara, yine bayraklara bezenmiş araçların oluşturdukları uzun konvoylar eşlik etti. Tek yürek, tek yumruk haline gelen Ankara’da ’bayrak seli’ aralıksız devam etti.

Fevzi KIZILKOYUN/A.A.

HAKKARİ’de 12 askerin şehit düştüğü hain saldırı dün Başkent’te de yoğun gösterilerle protesto edildi. Üniversite öğrencilerinden sanatçılara, doktorlardan ambulans şoförlerine kadar binlerce insan ellerinde bayraklarla yollara döküldü ve Anıtkabir’e yürüdü.

Gazi Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileri, ellerinde bayraklarla rektörlük binasının önünde toplandı. Burada bir açıklama yapan Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kadri Yamaç, terör örgütü PKK’nın ülkeye ve yüce orduya karşı bir süredir sürdürdüğü hain saldırılarını son zamanlarda ülkenin bölünmez bütünlüğünü tehdit eder boyutlara ulaştırdığını söyledi.

Yamaç, "Yarınlarımızın güvencesi olarak gördüğümüz gözbebeklerimiz, pırıl pırıl gençlerimizin ard arda PKK terörüne kurban gitmeleri karşısında kan ağlıyoruz" dedi.

Atatürk’ün önderliğinde kurulan, O’nun ilke ve devrimleriyle aydınlanan ülkeyi karanlık güçlere teslim etmeye hiç niyetlerinin olmadığını vurgulayan Yamaç, ülke bütünlüğünden ve ulusal bağımsızlıktan hiç bir biçimde ödün verilmeyeceğini söyledi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti olan ulusu, ilelebet yaşatmaya kararlı olduklarını vurgulayan Yamaç, hiç kimsenin bu süreci kesintiye uğratmaya gücünün yetmeyeceğini kaydetti. Yamaç, "Gazi Üniversitesi’nin tüm mensupları olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yürüttüğü bu mücadelede kanımızın son damlasına kadar ulusumuzun ve ordumuzun yanında yer almaya hazırız" diye konuştu.

Büyük çoğunluğunu öğretim üyeleri ve öğrencilerin oluşturduğu topluluk daha sonra Anıtkabir’e doğru yürüyüşe geçti.

Türk bayrakları ile üzerinde "Hepimiz Mehmetçiğiz" yazılı pankartlar taşıyan gruptakiler, "Ne Mutlu Türküm Diyene", "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Askere uzanan eller kırılsın", "Her Türk asker doğar" sloganları atarak Anıtkabir’e ulaştı. Rektör Kadri Yamaç’ın, iki öğrenciyle birlikte Atatürk’ün kabrine çiçek koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

SAYGI DURUŞU ÇAĞRISI

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bahçesinde de gösteri yapıldı. Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci terör örgütü ve destekçilerini lanetlediklerini belirterek, "Türk milletinin yüreği yine yangın yerine dönmüştür. Türk Sağlık-Sen olarak diyoruz ki Türk milleti böyle bir olaydan sonra birbirine kenetlenmeli, birlik ve beraberliğini göstermelidir. Hainlere gerekli cevabı vermelidir" dedi.

Terör olaylarının ardından herkesi teröre karşı birlik olmaya çağıran Kahveci, şöyle devam etti:

"Türk milletinin tüm fertleri, bugün iş yerlerine, evlerine şanlı bayrağımızı asarak hain terör örgütüne tepki göstermelidir. Sendika olarak biz de hizmet kolumuzda bağlı kurumlarda görev yapan tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını kurumlarında şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunmaya, onları rahmetle anmaya davet ediyoruz."

SANATÇILAR YÜRÜDÜ

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı topluluklardaki sanatçılar da Hakkari’deki terörist saldırıyı kınadı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün önünde toplanan sanatçılar, dev Türk bayrağını açarak terörü lanetledi. Burada saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Burada bir konuşma yapan Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Şahin, tüm sanatçılara duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti. Sanatçıların toplumun moral kaynağı olduklarını ifade eden Şahin, "Gün, ağlama günü değil, birlik olma günüdür. Sanatçılar, toplumun moral kaynaklarıdır. Onlara sizler moral aşılayacaksınız" dedi.

Türk Sanat Müziği sanatçısı Necmettin Dede ise Hakkari’deki saldırının Türk milletini derinden yaraladığını söyledi. Sanatçılar olarak bu hain saldırı karşısında sessiz kalamayacaklarını vurgulayan Dede, "Türk milletinin birer evladı olarak bu hain saldırıyı kınıyor ve lanetliyoruz. Aziz şehitlerimizin önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz, ruhları şad olsun" dedi.

Taraftarlar da yürüdü

ANKARAGÜCÜ taraftar dernekleri düzenledikleri yürüyüşle terörü kınadı. Ulus’taki Atatürk heykelinin bulunduğu meydanda toplanan yaklaşık 3 bin Ankaragücülü taraftar, Hakkari’de şehit düşen askerler için sloganlar atarak bu acının bitmesini istedi.

Protesto eylemini gerçekleştiren taraftarlar adına bir konuşma yapan 1910 Ankaragücü Derneği Basın Sözcüsü Ferhat Kahveci, askerlere karşı kahpece yapılan saldırıları kınadıklarını belirtti. Sarı-lacivertli taraftarlar, sloganlarla birlikte 19 Mayıs Stadı’na kadar yürüdüler. Ulus’taki protesto eylemine 1910 Ankaragücü, Pegasus, Kapalı, Genç Güçlüler ve Anti-X taraftar dernekleri ile vatandaşlar katıldı.

Bayrak çağrısı

ÇANKAYA Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, vatandaşlara ev ve işyerlerine bayrak asma çağrısında bulunarak, şehitlere hitaben şunları söyledi:

"Şehitlerimiz, yüreğimize saplanan ihanet hançerini atan yiğitlerimiz, şimdi vatanın bağrındasınız. Bu milyonlar bunu hesabını soracaktır. Çünkü bu topraklar ihanete geçit vermez. Nasıl yoktan var edildiyse cumhuriyet, nasıl birlik ve kardeşlik içinde kurulduysa bu ülke sizlerin onurlu ve kahraman yürekleriniz de öyle sonsuza kadar yaşayacaktır."

12 şehide karanlık eylemi

ATO Başkanı Sinan Aygün’ün, PKK terör örgütünün son saldırısında 12 askerin şehit edilmesini protesto etmek için, vatandaşlara 12 gün boyunca saat 21.30’da ışıklarını bir dakika süreyle açıp kapamaları çağrısında bulundu. Aygün, terör örgütünün son saldırısından sonra ulusal yas ilan edilmesi ve bayrakların yarıya indirilmesini önerdi ve "Bugünden itibaren (23 Ekim) son saldırıda kaybettiğimiz her şehidimiz için bir gün olmak üzere, 12 gün boyunca saat 21.30’da birer dakika süreyle ışıklarımızı açıp kapayalım" dedi.

Siyah beyaz öneri

Hakkarİ’de yaşanan hain saldırıdan sonra basınımızın duyarsız kalmaması gerektiğini düşünüyorum. Kendimizi en iyi şekilde dünyaya anlatabilmemizin yolunun, basından geçtiğini düşünüyorum ve bu anlamda televizyon ve gazeteleri toplu protestoya davet ediyorum: "Bir günlüğüne tüm gazete ve televizyonlar siyah/beyaz yayın yapsın" Teröre karşı nasıl tek yürek olabildiğimizi bütün dünyaya duyurmanın bir yolu da bu olamaz mı?

MS f1emre

Gönüllü muhabirler görevde

ÜLKENİN dört bir yanında gerçekleştirilen teröre lanet gösterileri, ankara.sendeyolla.com’un gönüllü kent muhabirlerinin haberlerine de konu oldu. MS Bilal Karabulut Ulus’taki gösteriyi video haber olarak sitemizde paylaştı, MS Mahmut Baytemir 100. Yıl’da gece sokağa dökülen vatandaşları görüntüledi. MS f1emre ise, gazete ve televizyonların bir gün siyah-beyaz yayın yapmasını önerdi.

Sokaklar  bayrak seli

PKK’lı teröristlerinin şehit ettiği Mehmetçiklerimiz için halk geceyarısı sokağa döküldü. Güneydoğuda şehit edilen mehmetçiklerimizin acısına dayanamayan halk geceyarısı 100. Yıl’da yürüyüş yapıp, terörü ve PKK’yı lanetledi. Gece 00.15 sularında toplanan kalabalık PKK’yı lanetleyen sloganlar atarak İstiklal Marşımızı söyledi. MS Mahmut Baytemir

Meydanda buluştular

12 evladımızın şehit edilmesi üzerine, Türk milletinin son ferdine kadar ülke bütünlüğünün muhafazası için kararlı ve sebatkár duruşunu göstermek amacıyla Ankaralı gençler Ulus Meydanına akın etti.

Türk milletinin, hepimizin başı sağ olsun. Allah bir daha böyle acılar yaşatmasın. Bu acı haberleri duydukça öfkemiz sel olup taşmaktadır.

22.10.2007 saat 12.00 den itibaren biraraya gelen yaşlısı, genci yüzlerce Ankaralı bayrağını alıp, Ulus Meydanı’ndaki Atatürk heykelinin önündeki alanda toplandı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı meydan "şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganı ile inledi. Marşların söylendiği, teröre lanet okunduğu gösteride, yaşlı yurttaşlarımızın yeniden askere gitme istekleri duygu dolu anlar yaşattı.

MS Bilal KARABULUT

Ambulanslar eylemde

Öte yandan 112 Acil Servis’e ait 150 araçlık ambulans konvoyu da Kızılay’da sirenler çalarak terörü protesto etti. Sıhhiye’deki Sağlık Bakanlığı binasının önünden hareket eden konvoy, Maltepe Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’ndan dönüp, tekrar aynı yere geldi. Ambulansların geçişi sırasında çevredeki vatandaşlar da alkışlarıyla destek verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başkent tek yürek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı