ANKARA HABERLERİ

Başkent’te yeni yatırımlara 20 milyon TL hibe

Hürriyet Haber
30.06.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Asım Balcı, “2011 Yılı Mali Destek Programları”nın “Turizm Potansiyelinin Harekete Geçirilmesi” ve Yenilikçi Uygulamalar” başlıkları altında uygulanacağını belirterek, “20 milyon liralık kaynak dağıtılacak” dedi.

Hürriyet Haber

ANKARA Kalkınma Ajansı, hazırladığı mali destek programları ile Başkent’te bilişim ve sağlık sektörlerinde yenilikçi uygulamalar geliştiren girişimcilerle, turizm alanında yatırım yapacaklara 350 bin liraya kadar hibe veriyor. Toplamda 20 milyon lirayı bulacak mali destekten Ankara’da faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşları ile KOBİ’lerin yanı sıra, sivil toplum kuruluşları da faydalanabiliyor.

Tamamı kullanılacak

Sağlanacak destekler, başvuran kuruluşların yasal statüsüne göre göre değişen oranlarda eş finansman gerektiriyor. Ankara Kalkınma Ajansı tarafından verilecek destek miktarı, proje başına 40 bin lira ile 350 bin lira arasında değişiyor.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Asım Balcı, ellerinde bulunan kaynağın tamamını, Ankara için geliştirilecek projelere ayırdıklarını bildirdi. Balcı, “2011 Yılı Mali Destek Programları”nın “Turizm Potansiyelinin Harekete Geçirilmesi” ve Yenilikçi Uygulamalar” başlıkları altında uygulanacağını belirterek, toplamda 20 milyon liralık kaynağın bir yıl içerisinde dağıtılacağını ifade etti. Önümüzdeki yıllarda desteğin daha da artacağını dile getiren Balcı, başvuruları 16 Eylül’e kadar kabul edeceklerini söyledi. Başkent’in turizm, bilişim ve sağlık alanlarında önemli potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Balcı, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel’in göreve gelmesiyle birlikte özellikle turizm alanında ciddi çalışmaların yapıldığını anımsattı./images/100/0x0/55eab2faf018fbb8f891128c

Eğitimler başlayacak

HAYATA geçirilen destek programlarıyla özel sektör ile kamu kurum ve kuruluşlarını bir yarışa soktuklarını, bunun sayesinde destek verilecek projelerin niteliğinin daha da artacağını vurgulayan Balcı, tüm başvuruların aynı kriterlere göre değerlendirileceğini bildirdi. Desteği, eş finansman şartıyla vereceklerini belirten Balcı, şöyle devam etti: “Projelere 40 bin lira ile 350 bin lira arasında destek vereceğiz. Bu miktarı başvuranlar belirleyecek. Projelerini ortaya koyduklarında, ‘Bizim projemiz bu ve biz bu projeye şu kadar destek istiyoruz’ diyecekler. Ancak, burada biz bir eş finansman şartı koyuyoruz. Biz, şimdiden itibaren bilgilendirme toplantılarına başladık. 15 günlük süre içinde Ankara’da gitmediğimiz ilçe kalmayacak ve bunun hemen arkasından eğitimler başlayacak. Bu eğitimlerde de programlara nasıl başvurulacağını anlatacağız.”

Ankara tek başına Almanya’yı geçiyor

TURIZM hareketlerinin yoğun yaşandığı ülkelerin başkentleriyle kıyaslandığında Ankara’ya gelen turist sayısının çok az olduğunu, bunun da Başkent’e yakışmadığını dile getiren Balcı, Başkent’in potansiyelini harekete geçirmek için hemen hemen tüm kuruluşların seferber olduğunu kaydetti. Asım Balcı, Ankara’nın sağlık ve kongre turizminde dünyada söz sahibi olabileceğine dikkati çekerek, şöyle konuştu: “Türkiye’de 42 adet uluslararası akreditasyona sahip hastane bulunmakta ve bunların 8’i Ankara’da yer almakta. Buna karşılık Almanya’da 5, Çin’de ise 8 hastane uluslararası akreditasyona sahip. Yani Ankara tek başına Almanya ve Çin’den daha fazla uluslararası akreditasyonu olan hastaneye sahip, bunu iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Normal bir turist, ortalama 700 dolar civarında harcama yaparken, sağlık turizmi nedeniyle bir ülkeye gelen turist, 3 bin -5 bin dolar civarında harcama yapıyor. Bu pastadan Ankara da payını almalı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başkent’te yeni yatırımlara 20 milyon TL hibe haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı