ANKARA HABERLERİ

Başkent’te su tasarrufuna devam

Deniz GÜREL
10.05.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Büyükşehir Belediye Meclisi bu ayki toplantısında Başkent’te susuz geçen yaz aylarında alınan tasarruf tedbirlerinin bu sene de geçerli olması konusunda uzlaşmaya vardı. Ancak kesintiye bu yıl da devam edilip edilmeyeceği konusunda herhangi bir karar çıkmadı.

Deniz GÜREL

BÜYÜKŞEHİR Belediye Meclisi’nin olağan toplantısında, "Ankara’da suyun tasarruflu kullanılması" konusunda geçen yıl Meclis’te alınan kararının bu yıl da aynı şekilde devam ettirilmesi kararlaştırıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’da suyun tasarruflu kullanılması yönünde meclis üyeleri tarafından verilen gündem dışı önergenin Meclis’te gündeme alınarak, görüşülmesini ve oylanmasını istedi.

Gökçek, suda tasarrufun önemine dikkat çekerek, meclis üyelerinden geçen yıl olduğu gibi bu yıl da suyun dikkatli kullanılmasına destek vermelerini istedi.

Uygulamanın zaman içerisinde yine meclis kararı ile kaldırılabileceğini hatırlatan Başkan Gökçek, kararın kabulü halinde önlemlerin 12 Mayıs’ta yürürlüğe gireceğini belirtti. Kentte geçen sene uygulanan ve bu sene de uygulanması kararlaştırılan tasarruf tedbirleri şöyle:

Hortum yasağına devam

Hortumla araç yıkamanın yasaklanacak, sadece kova ile yıkanmasına izin verilecek.

Büyükşehir Belediyesi, İlçe ve İlk Kademe Belediyelerinin park ve bahçelerini ASKİ’den izin almak kaydıyla içme suyuna elverişli olmayan kuyulardan temin edeceği sularla, su tankerleri ile yapması ve kesinlikle içme suyu kullanamayacak.

Büyükşehir Belediye sınırları içindeki özel şahıs ve kuruluşlar ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ait yeşil alanlar tanker suları ile sulanacak.

ASKİ veya DSİ’nin müsaadesi olmadan hiçbir yeni kuyu açımına, yer altı sularının kesilmemesi için izin verilmeyecek.

Halı kilim yıkanmayacak

Araba yıkama işyerlerinin kuyu suyu veya tankerle getirecekleri kuyu suları ile araç yıkamalarına müsaade edilecek, şebeke suyu kullanmaları yasaklanlanacak.

Halı, kilim ve benzeri eşyaların sokak ve caddelerde yıkanması yasaklanacak

Bu konularda alınan kararlara uymayan kişi ve kuruluşlara ceza yazdırılması konusunda Büyükşehir, Büyükşehir İlçe ve İlk Kademe Belediye Zabıta Müdürlüklerinin yetkili kılınacak.

Alınan önlemlere uyulmadığı takdirde, vatandaşlar Alo 153, ASKİ 185, Büyükşehir Belediyesi Zabıtası’nın 231 79 84-231 79 85-231 79 86 numaraları telefonları ile Büyükşehir Belediye sınırları içerisindeki ilçe ve belde belediye zabıta müdürlüklerine başvurabilecekler.

YİNE GEÇ BAŞLADI

BÜYÜKŞEHİR
Belediye Meclisi her ay olduğu gibi bu ay da başlama saati olan 18.00 yerine geç başladı. Saat 18.00’de başlaması gereken Meclis toplantısı yerine grup toplantısı yapan AKP grubu, hem muhalefeti, hem de basın mensuplarını 1 saat 15 dakika bekletti.

Meclis içinde de kendi aralarında yüksek sesle konuşan AKP grubuna müdahale ise Başkan Melih Gökçek’ten geldi. Gökçek partililere, "Birbirinizle çok konuşuyorsunuz" uyarısında bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başkent’te su tasarrufuna devam haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Şubat 2018, Çarşamba
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:27
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:08
 • Akşam
  18:38
 • Yatsı
  19:56
Sayfa Başı