"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Başkent’te soğuktan donuyoruz

ANKARA’ya Avrupa Konseyi Ödülü’nün verilmesi bizleri gururlandırdı. Ancak ödülü alan Başkent Ankara’da kışın ortasında soğuktan donacağımız ise hiç aklıma gelmezdi.

Gölbaşı’nda yaptırılan ve TOKİ’nin sorunsuz bir şekilde vatandaşa dağıttığı konutlarda insanlar doğalgaz olmaması nedeniyle donuyor.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Başkentgaz’ın konutların tesliminin üzerinden 1 aylık sürenin geçmiş olmasına rağmen hala doğalgaz bağlamamasını anlayamıyoruz.
Başkent’te soğuklar başladı. TOKİ’nin lüks konutlarında oturanar doğalgaz bağlanmaması nedeniyle soba kurmak zorunda kaldı. Lüks konutlarında bacalardan duman tütüyor.
Başkent Doğalgaz ise TOKİ konutlarında oturanların sorunlarına çözüm bulmuyor. Yeterli denetim elemanı olmadığı için konutlardaki doğalgaz hatlarını denetimi yapılamiyor. Ankara’lılar da kış ortasında donuyor.
Büyükşehir Belediyesi’nin sorunumuzla ilgilenmesini istiyoruz. Çocuklarımız hasta olacak soğuktan. Avrupa Ödülü Başkenttte bizleri kış ortasında perişen etmesinler.
T.KESKİN

Yolcuya hizmet bu kadar zor mu


SÜREKLİ kullandığımız Ankara Mesa Plaza’daki Kamil Koç bürosunda 1.11.2009 tarihinde 13.15 otobüsümüz bizi almadan transit geçti. Görevliye sorduğumuz zaman 1 hafta önce oradan yolcu alınmasının yasaklandığını söylediler. 13.00-13.30’daki otobüsler bu büroda durdular üstelik de birinin yolcusu olmamasına rağmen. Bizim 13.15 otobüsümüz ek sefermiş o yüzden belediyeden bu büroda durma izni alınmamış.
Bürodaki görevli 45 dakika otobüs beklediğimizi gördü ve bizi uyarmadı. Kamil Koç bizi müneccim mi zannediyor acaba, 13.15 otobüsünün orada durmayacağını nasıl bilebilirdik? Üstelik bir hafta önce o bürodan binmişken.
İnternette uyarı olduğunu söylediler, biz bu uyarıyı göremiyoruz internette.
Kamil Koç’un Halkla İlişkiler bürosunu aradığımızdada görevli, “otobüsü 16.15 de Bolu’da vereceği molada yakalayabileceğimizi” söyleyerek bize özrü kabahatinden büyük bir cevap verdi. Biz kısaca Kamil Koç mağduru olduk. Ve o gün yolcumuzu ancak gece yarısı başka bir firma ile yolcu edebildik. Biletimizin boşa gitmesinemi, o gün çaresiz bir vaziyette kalmamıza mı yoksa Kamil Koç’un bizi aptal yerine koyup sinirlerimizi yıpratmasına mı yanacağımızı bilemedik.
Yolcusuna sahip çıkmayan Kamil Koç’un başka mağdurlarının olmaması dileğiyle...
M.GÜRSOY

Altüst geçitlerde trafik tıkanıyor


ANKARA Büyükşehir Belediyesi nereye battı-çıktı, alt geçit yaptı ise o güzergahda trafik tıkanıyor.
Örnek; Eskişehir Yolu, Konya Yolu, İstanbul Yolu, ODTÜ kavşağından İstanbul Yoluna bağlanan yol...
Altay METİN

Öğretmenler caddesine de bir düzenleme gerek


ÇUKURAMBAR-Söğütözü arasında kalan yollarda yapılan çalışmalar sonucunda birçok yerde ışıklı kavşaklar dışında dönüşlerin önüne geçildi. Her nekadar bu yollarda kavşaklarda uzun araç kuyrukları oluşuyor gibi görünse de sanırım trafiğin bir düzene girmiş olması tacizlere dönen araç geçişlerini ortadan kaldırdı.
Ancak benzer bir uygulamanın Öğretmenler Caddesi’nde (Arı Koleji-Çankaya Üniveristesi ve MTA’nın olduğu cadde) yapılmamış olmasına anlam veremiyorum. 1000 metreden daha kısa olan bu caddenin başında ve sonunda dönel kavşaklar olmasına karşın birincisi MTA’nın önünde, ikincisi hemen sonrasındaki ve üçüncüsü de aylar önce bir çalışma sonucunda açılan ve Çankaya Üniversitesi’nden çıkan araçlara ayrıcalık sunan geçiş olmak üzere bu cadde üç kez bölünmekte ve bu da trafikte ciddi sorun yaratmaktadır. Bu arada yine dönel kavşaktaki ‘yaya geçidi’ni dönüş için kullanan araçlardan hiç söz etmiyorum... Yani bu cadde üzerinde dört ayrı yerden dönüş yapılabiliyor.
Kısacası, özellikle sabahları buralardan çıkan araçların tacize varan dönüşleri göz önünde bulundurulduğunda Öğretmenler Caddesi’nin ayrıcalığının ne olduğunu merak ediyorum.
Assist.Prof.Zafer ÇALIŞKAN-Hacettepe Ü.
X