Gündem Haberleri

  Başkent’te pavyon timi kurulacak

  Fatih TEKECİ/ANKARA
  17.08.2012 - 13:30 | Son Güncelleme:

  Ankara Büyükşehir Belediyesi, eğlence mekanlarını denetlemek amacıyla “pavyon timi” kuracak. Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı koordinesindeki, “Eğlence yerleri denetim ekibinde” sağlıkçılar, itfaiyeciler ve ilçe belediyesinin zabıtası yer alacak.

  Karara itiraz eden Büyükşehir Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Fazıl Güleken, “Emniyet zaten gerekli denetimleri yapıyor. Ancak içkili mekanların olumsuz olduğu izlenimi yaratılarak, kurulacak olan özel ekiple bu tip mekanlar yıldırılmak isteniyor. A Takımı, Taliban Polisi mantığıyla hareket edilerek içkili mekanların kapatılması amaçlanıyor” dedi.

  VATANDAŞ İSTİYOR

  Başkanlık, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne, “önemli, ivedi” ibaresiyle gönderdiği yazısında, kent merkezi Ulus’ta bulunan eğlence yerlerinin (Pavyon, içkili lokanta, diskotek) denetlenmesinin gerekçesini, “Vatandaş istiyor” olarak gösterdi. Meclis, dünkü oturumunda başkanlığın talebini, CHP Grubu’nun ret oyuna karşılık, AK Parti ve MHP’li üyelerin oylarıyla kabul etti.

  İDARİ YAPTIRIM UYGULANACAK  

  Karara göre, Hacı Bayram Veli Cami, Ulus, Dışkapı, Bentderesi ve Hisar Bölgesi’nde faaliyet gösteren eğlence mekanları ruhsat, itfaiye, sağlık ve gürültü konuları ile diğer noksanlıkları yönünden denetlenecek. Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı koordinesinde oluşturulacak olan “pavyon timi”nde, Sağlık İşleri, Destek Hizmetler, İtfaiye Dairesi Başkanlıkları ile gerek duyulması halinde ilçe zabıtası yer alacak. Oluşturulan ekip, yapılan denetimler sırasında ilgili kabahat fiillerini tespit etmeleri halinde ise idari yaptırım cezası uygulayacak. Kararın gerekçesinde şunlar vurgulandı:

  ÇEVREYE RAHATSIZLIK VERİYOR

  “Bir kısmının ruhsatsız faaliyet gösterdiği, ruhsat harici çalıştığı, ruhsat vasfını kaybettiği, yangına ilişkin malzemelerin eksik ve uygunluğunun sağlanmadığı, gıda muhafazası ve çalışanlara ait sağlık belgelerinin olumsuzlukları ve yüksek ses düzeni olan cihazların çalışması ile çevreye rahatsızlık verdiği tespit edilmiştir. Ancak ilçe belediyelerinin personel yetersizliğinden, zaman içerisinde yeterli denetimlerin yapılmaması nedeniyle de sonuçların sağlıklı bir şekilde alınamadığı tespit edilmiştir.”

  CHP’NİN İTİRAZI

  CHP Grup başkan Vekili Fazıl Güleken, karara karşı çıkarak şunları söyledi:

  “İçkili mekanların olumsuz olduğu izlenimi yaratılarak, kurulacak olan özel ekiple bu tip mekanlar yıldırılmak isteniyor. A Takımı, Taliban Polisi mantığıyla hareket edilerek içkili mekanların kapatılması amaçlanıyor. Çevreyi rahatsız eden ve usulüne uygun işletme yapılmayan iş yerleriyle ilgili emniyetin yasal olarak müdahale etme yetkisi zaten var. Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin de yetkileri bulunmasına rağmen ayrıca bu iş yerleriyle ilgili ‘eğlence yerleri özel denetim birimi’ kurulması bizce uygun değildir. Böyle özel bir birimin kurulması, süreç içinde yetkilerin dışına çıkma endişesi yaratmaktadır.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı