ANKARA HABERLERİ

Başkent’te 940 bin öğrenci karne alacak

Gamze KOLCU
14.06.2013 - 00:00Son Güncelleme :

YGS’de gösterdiği başarıyla eğitim alanında altın yılını yaşayan Başkent’te bugün 940 bin öğrenci karnelerini alarak, üç ay sürecek yaz tatiline girecek.

Gamze KOLCU

Başkent’te bugün çalacak son ders ziliyle yaklaşık 940 bin öğrenci karnelerini alacak. Öğrenciler, yaklaşık sekiz ay süren eğitim-öğretim yılının yorgunluğunu, üç aylık yaz tatilinde atacak. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bugün Ankara’da düzenlenecek törenle öğrencilere karnelerini dağıtacak. 2013-2014 eğitim-öğretim yılı ise, 16 Eylül 2013 Pazartesi günü başlayacak. Öte yandan okul öncesi ve sınıf branşlarındaki öğretmenler de 17 Haziran’dan itibaren üç haftalık hizmet içi eğitime alınacak. Ankara’daki öğrencilerin, 2 bin 200 civarındaki okulda, 55 bin öğretmenle 2013-2014 eğitim öğretim yılını tamamladığını belirten Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, “Ankara, eğitim açısından en başarılı yılını yaşadı” dedi ve şöyle devam etti:

YENİ SİSTEM SIKINTISI YAŞANMADI

“Başkent altyapı itibariyle derslik ihtiyacını hızla tamamlayan bir şehir. Kentte derslik başına düşen öğrenci sayısı, 30-33 civarında. 4+4+4 olarak bilinen 12 yıllık zorunlu eğitim sisteminin ilk yılında bazı okullarımız ilkokula dönüştü. Bir yıllık deneyimin ardından gelecek yıl itibariyle bu sistem kentimizde daha da güçlenecek. Bilindiği gibi Ankara’da yeni sistem ile birlikte ciddi sıkıntılar yaşanmadı. Gelecek yılın en önemli değişikliklerinden birisi genel liselerin anadolu ya da meslek liselerine dönüştürülmesi olacak.

BAŞARIYI SÜRDÜREBİLİR KILMAK ÖNEMLİ

Liselerin sayısı ve kontenjanlar arttırıldığı için kentimizde, bir zorluk öngörülmüyor. Ankara’nın öğretmen ihtiyacı yüzde 95 oranında giderildi. Okul yönetimi, öğretmenler ve veliler bir yıl boyunca çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek ve geleceğe hazırlamak için gayret gösterdi. Bu çalışmalar da sınavlarda kendini somut bir şekilde gösterdi. Ankara eğitim açısından en başarılı yılını yaşadı. Başkent, tarihinde ilk defa Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) Türkiye birincisi oldu. Hepimizi gururlandıran bu başarıyı yakalamak önemli ancak, sürdürülebilir kılmak daha önem taşıyor.”

MANEVİ FIRSATA ÇEVİRİN

Uzun tatil dönemi için ailelere de önerilerde bulunan Aydoğan, şu önerilerde bulundu:
“Hayatın karmaşası içinde çocuk ile aile arasında, gönül ilişkilerinin ve aidiyet duygularının zayıflığından endişe ediyorum. Bu tatili manevi bir fırsata çevirin ve çocuğunuz ile aranızdaki bağları daha da güçlendirin. Çocuğunuzun, sanal ortamlarda mutluluk aramasına ve kendini varetme çabasına izin vermeyin. ‘Ben varım, beni görün’ diye haykıran çocuklarınızın bu feryadını duyun ve onun dertlerini dinleyin, iç dünyasıyla ilgilenin. Çocuklarınızın, maddiden daha çok manevi desteğe ihtiyacı olduğunu unutmayın.”

VALİLİKTEN LYS ÖNLEMLERİ

Lise son sınıf öğrencilerinin katılacağı LYS yarın başlayacak. LYS’ler 15-16, 22-23 Haziran’da beş oturum halinde gerçekleştirilecek. Sınavlar nedeniyle kentte alınacak önlemler hakkında açıklama yapan Ankara Valiliği, “Sınavların yapıldığı mahallerin bahçelerine ve çevrelerine sınavların yapıldığı günlerde ve özellikle sınav saatlerinde araç park ettirilmeyecek. Sınav merkezlerine gidecek güzergahlarda toplu taşıma seferleri aralıksız sürdürülecek. Kimliğini sınav heyecanı sebebiyle unutan veya kaybeden öğrencilerin mağduriyetinin önlenmesi bakımından sınav günleri Çankaya, Keçiören, Sincan ve Yenimahalle ilçelerindeki nüfus müdürlükleri hizmete açık ve hazır tutulacak” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Başkent’te 940 bin öğrenci karne alacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Haziran 2013 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkent’te 940 bin öğrenci karne alacak haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:11
 • Guneş
  07:58
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:09
Sayfa Başı