ANKARA HABERLERİ

Başkent Raporu’na yansıyanlar

Hürriyet Haber
15.07.2012 - 00:00Son Güncelleme :

CHP’nin hazırladığı Başkent Raporu’nda, eğitime yatırımları, hizmet kalitesinin, çevre ilçelere götürülmesi, metro çalışmalarının bitirilmesi ve banliyö treninin modernize edilerek yeniden hizmete sokulması öneriliyor.

Hürriyet Haber

CHP Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu, milletvekilleri, il ve ilçe yöneticilerinin yararlanabilmesi amacıyla 81 il için “İl Raporları Serisi” yayımladı. Ankara için hazırlanan raporda, Başkent’in “güçlü yönleri, fırsatları” ve “zayıf yönleri, sorunları” kaleme alındı. Raporda, çözüm önerileri de sıralandı. İnşası devam eden altı organize sanayi bölgesinin tamamlanmasının, kentin sanayi alanında gelişmesi için önem taşıdığı vurgulandı. Kentte temel kamu hizmetlerinin sağlanmasında bölgesel farklılıkların görüldüğü, merkezdeki hizmet kalitesinin, çevre ilçelere de götürülmesi için gerekli çalışmaların yapılması önerildi.

Ortalamaların altında

Ankara’nın eğitim alanındaki merkezi konumuna rağmen eğitim göstergelerinde Türkiye ortalamasının altında kaldığı ifade edilerek, eğitime dönük altyapı yatırımlarının artırılması istendi. Sulama imkanlarının geliştirilmesinin, tarımsal üretimde alternatif ürünlerin yetişmesini sağlayacağı ifade edildi. Ankara’nın, mobilyacılık sektöründe önemli merkezlerden biri olduğuna işaret edilen raporda, “Üretim Siteler bölgesinde toplanmıştır. Üreticilerin neredeyse bütünü küçük ölçekli işletmelerden oluşmakta, bu durum üretimde maliyetin yükselmesine, verimliliğin düşmesine neden olmaktadır” denildi.

Metro bitirilmeli

Ulaşım yatırımlarının hayata geçirilmemesi nedeniyle sorunlar yaşandığının vurgulandığı raporda, merkez ve çevre ilçeler arasındaki bağlantının sadece karayoluyla sağlanmasının, yoğun trafiğe neden olduğu belirtildi. Raporda, trafikte geçen sürelerin, her gün daha da arttığına işaret edilerek, metro çalışmalarının en kısa sürede bitirilmesi, yüksek hızlı tren çalışması nedeniyle devre dışı bırakılan banliyö treninin modernize edilerek yeniden hizmete sokulması önerilerinde bulunuldu.

Altyapı sorunları çözülmeli

Şiddetli yağmurlar sonrası kapanan alt geçitlerin, su tahliye sistemlerinin yetersizliğini gözler önüne serdiğinin belirtildiği raporda, şunlar kaydedildi:
“Büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyelerinin eş güdümüyle özellikle il merkezindeki altyapı sorunları en kısa zamanda çözülmelidir. Ankara Çayı, sanayi atıkları ve kanalizasyonlar nedeniyle insan sağlığı açısından tehlikeli bir duruma gelmiştir. Islah çalışmalarının en kısa sürede tamamlanması gerekmektedir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başkent Raporu’na yansıyanlar haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:46
  • Guneş
   07:30
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı