ANKARA HABERLERİ

Başkent parkları tansiyonu yükseltti

Oğuz DEMİR
01.08.2012 - 02:07Son Güncelleme :

Başkent’te Büyükşehir Belediyesi ile CHP’li belediyeler arasında başlayan park kavgaları devam ediyor.

Oğuz DEMİR

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi’yle Çankaya Belediyesi arasında geçtiğimiz ay Çukurambar’da başlayan park kavgası, Yenimahalle’ye de sıçrayarak devam etti.
Her iki belediyenin zabıtaları, işçileri ve iş makinalarıyla Büyükşehir Belediyesi’nin ekipleri karşı karşıya geldi.
Çankaya’da park kavgası Çukurambar Çim Amfi’de yaşanırken, Yenimahalle’de Batıkent’te iki belediye arasındaki yetki tartışması tansiyonu yükseltti.
Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin bir hafta önce, Çankaya Belediyesi’nin park ve amfi yapmak amacıyla temelini attığı alanı yıkmasıyla başlayan gerginlik dün de devam etti. Parkın inşaatını yapan müteahhitin Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin kamyonlarla parkın giriş çıkışlarını kapattığı ve çalışmalarını engellediğini iddia etmesi üzerine Çankaya Belediyesi ekipleri de iş makinaları ve kamyonlarla birlikte parkı ablukaya aldı. İki belediyenin karşı karşıya gelmesiyle ortam gerginleşirken Çankaya İlçe Emniyet Müdürü Rüstem Özbek de alana geldi.

Yasal belgeleri yok

Büyükşehir Belediyesi’nin inşaatı durdurmaları için kendilerine yasal belge gösteremediğini ifade eden Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Buğra Gökçe, Çankaya Belediyesi olarak yaptıkları inşaatın yasal olduğunu ve devam edeceklerini aktardı. Kimseye rant sağlamadıklarını kaydeden Gökçe, “Sonuçta kamu yararına bir çalışma yapıyoruz, park yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi, kendisi park yapmıyor bizim başladığımız işleri de durduruyor. Tüm bunlar Çankaya Belediyesi’ne iş yaptırmamak için” dedi.

Krokide görünmüyor

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin geçen ayki oturumunda, 10 parçadan oluşan yeşil alanın birleştirilerek ‘bölge parkı’ ilan edildiği krokiyi gösteren Gökçe, Çim Amfi’nin krokide yer almadığının altını çizerek şöyle konuştu; “Karakolluk olduk, suç duyurusunda bulunduk, mahkemeye verdik. Mahkeme bilirkişi raporu istedi. Bilirkişi raporunda hasarın tam olarak tespit edilmesi için toprak altında kalan hasarlı yapıyı açmak için müteahhit çalışmaya başladı fakat Büyükşehir Belediyesi ekipleri kamyonlarla birlikte parkın yollarını kapattı, çalışmaya engel oldu.”

Birbilerini engellediler

Başkent parkları tansiyonu yükseltti

Müteahhit parkta çalışmaları sürdürürken, Büyükşehir Belediyesi kepçeler ve kamyonlarla parka giriş çıkışları engelledi. Çankaya Belediyesi de su tankerleri, kepçeler, kamyonlar ile parkı ablukaya aldı. İki belediyenin zabıta ekipleri ve işçileri de karşı karşıya geldi.


Yaşar: Burası bölge parkı değil

Burak Ünverdi

ÖTE Yandan Yenimahalle Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi arasında Batıkent İnönü Mahallesi’ndeki parkta çıkan ve iki tarafın ekiplerini birbirine düşüren yetki karmaşası devam ediyor.
Başkent parkları tansiyonu yükseltti

Parkın yapıldığı alanda açıklamalarda bulunan Yaşar’a mahalle sakinlerinden oluşan bir grup destek verdi. Yaşar şunları söyledi:
Bu araziye 30 senedir tek bir çivi dahi çakılmamıştı. Park yapımı için çevredeki site yönetimlerden talep geldi ve 26 Haziran 2012 tarihinde sözleşme yapıldı. 2 Temmuz 2012 tarihinde de yeri teslim edip işe başlandı.
Bu alan Büyükşehir Belediyesinin iddia ettiği gibi bölge parkı değildir.”

Müdahale etmem, ettirmem

Başkent parkları tansiyonu yükseltti

Göreve ilk başladığı zaman Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i ziyareti esnasında Gökçek’e ben kimsenin yetki alanına müdahale etmem, ancak kendi görev alanıma da kimseyi karıştırmam dediğini, kavga için değil hizmet için geldiğini aktardı. Tek amaçlarının vatandaşlara hizmet olduğunu söyleyen Yaşar, “Biz bir başkasının yetkisinde olan bir yere park yapmıyoruz ama biz bu yaptığımız parkın arkasında durmak zorundayız.

Hizmet üretilsin destek olalım

Ankara’da ve Batıkent’te daha pek çok boş alan var. Kendi yetki sınırları içinde olan yerlere istediği kadar park yapabilir. Yeter ki hizmet üretsin. Biz ona destek oluruz” dedi.
Yenimahalle Belediyesi işçileri ile Büyükşehir Belediyesi zabıtaları arasındaki gerginlik için de, “Kesinlikle tasvip etmediğim ve üzüldüğüm bir olaydır. Arkadaşlara gerekli talimatları verdim. Bundan böyle çalışanlarımız sabırlı ve itidali olacaklardır. Umarım Büyükşehir Belediyesi’de aynı olgunluğu gösterir” dedi.


BÜYÜKŞEHİR’DEN İKİNCİ SUÇ DUYURUSU

Karar alınırken itiraz etmediler

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi yetkilileri de park kavgasıyla ilgili olarak Büyükşehir Belediye Meclisi’nin geçen ayki oturumunda, Çukurambar’da 10 parçadan oluşan yeşil alanın birleştirilerek ‘bölge parkı’ ilan edildiğini ve o zaman CHP’li meclis üyelerinin karara itiraz etmediğini belirtti. Yetkililer, bölge parkı ilan edilince yetkinin Büyükşehir Belediyesi’ne geçtiğinin altını çizerek, Çankaya Belediyesi’nin yasal olmayan davranışını sürdürdüğünü ve Büyükşehir Belediyesi olarak ikinci kez savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını aktardılar.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başkent parkları tansiyonu yükseltti haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:56
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı