ANKARA HABERLERİ

Başkent’in sanayisi ülke ortalamasını geçecek bu yıl yüzde 25 büyüyecek

Erdal ÇELİKEL / A.A.
06.10.2011 - 00:00Son Güncelleme :

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, yıl sonunda Ankara sanayisinin Türkiye ortalamasının üzerinde bir performans göstererek “Yüzde 15’lik bir büyümenin gerçekleşeceğini tahmin ediyorum” dedi.

Erdal ÇELİKEL / A.A.

ANKARA Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, yıl sonunda Ankara sanayisinin ihracat bazında Türkiye ortalamasının üzerinde bir performans göstereceğini öngördüğünü belirterek, “Yüzde 15’lik bir büyümenin gerçekleşeceğini tahmin ediyorum” dedi.

Özdebir, Ankara sanayisinde son yıllarda çok ciddi gelişmeler yaşandığını ifade ederek, Ankara sanayisinin geçen yıl itibariyle 5,6 milyar dolarlık bir ihracat yaptığını söyledi.

Ortalamanın çok üstünde

Ankara sanayisinde çok ciddi bir değişim yaşandığını kaydeden Özdebir, Ankara’nın ortanın üstü ve yüksek teknoloji üretiminde şu anda Türkiye’nin en önemli ili olduğunu dile getirdi.

Yüksek teknolojide çalışan firma, personel sayısı ve yaratılan katma değer olarak Ankara’nın açık ara önde olduğunu belirten Özdebir, yüksek katma değerli ürünlere Türkiye’nin de çok ihtiyacı olduğunu söyledi.

Yarış devam edecek

Ankara’nın sanayideki bu gelişiminde savunma sanayinin yüzde 80’inin Ankara’da kümelenmiş olmasının da etkili olduğunu vurgulayan Özdebir, “Bütün bunlar, şehirde ayrı bir üretim ve yönetim kültürü oluşturdu. Giderek de yayılıyor. Bu anlamda Ankara, önümüzdeki dönemde de Türkiye’deki diğer illerden ayrışmaya devam edecek” dedi. Türkiye’nin en köklü üniversitelerinin Ankara’da olmasının da Ankara sanayisinin gelişimine önemli katkıda bulunduğunu anlatan Özdebir, şehirdeki 6 teknoparkta çok güzel çalışmalar yapıldığını anlattı.

Tahminler yüksek

Yıl sonunda Ankara sanayisinin ihracat bazında Türkiye ortalamasının üzerinde bir performans göstereceğini öngördüğünü belirten Özdebir, “Yüzde 15’lik bir büyümenin gerçekleşeceğini tahmin ediyorum” dedi.

Türkiye’nin ekonomik büyüme rakamlarına bakıldığında yatırım mallarındaki artışın son derece hızlı bir şekilde devam ettiğine dikkati çeken Özdebir, temmuz ayından itibaren yurt içinden karşılanan yatırım mallarında ciddi bir artış olduğunu belirtti.

Zamların görünmeyen kısmı var

ELEKTRİK ve doğal gaza yapılan zamları da değerlendiren Özdebir, sanayide kullanılan elektriğe yüzde 9,25 oranında zam geldiğini hatırlatarak, bunun sadece zammın görünen kısmı olduğunu söyledi.

OSB’lerin şebeke bağlantı tiplerine göre farklı tarifelerden enerji aldığını ifade eden Özdebir, “Yaklaşık iki yıl önce yapılan teknik bir hatadan dolayı ucuz olması gereken 1 no’lu tarife, 2 no’lu tarifeden daha pahalı hale gelmişti. Bu zamlarla bu durum düzeltildi” dedi. Bu düzeltmeye karşın çoğunluğu büyük OSB’lerin kullandığı 1 no’lu tarifede yüzde 3,5 oranında bir zam oluştuğunu anlatan Özdebir, bunun yanı sıra 2 no’lu tarifeden enerji alan OSB’ler için yüzde 19 civarında bir zam ortaya çıktığını söyledi.

2 no’lu tarifeden enerji alanların söz konusu teknik hatadan dolayı yıllardır ucuza enerji tükettiklerini dile getiren Özdebir, “Onların da artık bu zammı daha önce aldıkları ucuz elektriğe saymaları lazım” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başkent’in sanayisi ülke ortalamasını geçecek bu yıl yüzde 25 büyüyecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:48
  • Guneş
   07:32
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:20
  • Akşam
   17:37
  • Yatsı
   19:09
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı