ANKARA HABERLERİ

Başkent’in kaderine terk edilen binaları

Hürriyet Haber
01.11.2009 - 00:00Son Güncelleme : 31.10.2009 - 20:03

Milyonlarca lira değerinde yatırımlar hizmete sokulamadığı için çürüyüp gidiyor. Atıl durumdaki bu binalardan bazılarının yakın zamanda hizmeti sokulması planlanırken, bazıları bir süre daha kullanılamayacak.

Hürriyet Haber

ANKARA’nın yerlerindeki kamu ya da özel sektöre ait bazı binalar atıl durumda bekliyor.
AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Ankara Büyükşehir Belediyesince yaptırılan kongre merkezi, Samanyolu ve Gökkuşağı rekreasyon alanlarındaki yapılar, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) sınırları içindeki Marmara Oteli, uzun süre önce yapımı durdurulan Çankaya Oteli ve Kızılay Genel Başkanlığına ait alışveriş merkezi yıllardır hizmete sokulamadı.
Atıl durumdaki binalardan bazılarının yakın zamanda hizmete sokulması planlanırken, bazıları bir süre daha kullanılamayacak.
Utanç abidesi
Ankara Büyükşehir Belediyesince birkaç yıl önce Eskişehir Yolu üzerinde, Armada Alışveriş Merkezi karşısında kongre merkezi olarak yaptırılmaya başlanan çelik konstrüksiyon, belediye aleyhinde açılan davalar nedeniyle yarım bırakıldı.
Daha sonra kongre merkezine ilişkin hukuki sorunların çözüldüğü ve kısa süre sonra inşaat çalışmalarına yeniden başlanacağı söylenmesine rağmen henüz bir gelişme olmadı.
Belediye yetkilileri, binanın tamamlanması için kaynak sıkıntısı çektiklerini, bu nedenle talipli olması halinde satılacağını belirttiler.
Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Milli Kütüphane karşısına inşa edilen ve birkaç yıl önce törenle açılmasına rağmen ‘’rağbet görmemesi’’ nedeniyle boşaltılan Gökkuşağı Rekreasyon Alanı da yılladır atıl bekliyor.
Konya Yolu kenarında, 40 bin metrekare alan üzerine kurulan Samanyolu Rekreasyon Alanı’ndaki aylardır boş duran 10 villanın da hangi amaçla kullanılacağı bilinmiyor.
Kızılay binası
Kızılay Derneği tarafından  Beğendik A.Ş’ye, ‘sosyal ve rant tesisi’ yapılmak üzere 1998 yılında yap-işlet-devret modeli ile ihale edilen devasa yapı, inşaatının tamamlanmasına rağmen dernek ile firma arasındaki hukuki sorunların çözülememesi nedeniyle hizmete sokulamadığı için geçen yı Kızılay tarafından mahkemekararıyla geri alındı.
Dernek yöneticilerinin binanın geri alınmasının ardından birkaç ay içinde ihale edileceğini belirttiği bina, geri alınmasının üzerinden 1 yıldan fazla süre geçmesine rağmen henüz ihaleye çıkarılamadı. Kızılay Derneği, son olarak bina ile ilgili, bu ay içinde ihaleye çıkılacağını bildirdi.
İkiz kuleler
Tekel’e ait olan ve birkaç yıl önce 100 milyon dolar bedelle TOBB tarafından satın alınan Eskişehir yolundaki ikiz kulelerin tadilat çalışmaları ise sona erdi. Binaların bazı katlarının TOBB tarafından kullanılacağı, geri kalanının kiralanmasının düşünüldüğü belirtildi.
TOBB’un bazı birimlerinin binaya taşındığı, ancak yönetim ofisi henüz taşınmadığı için henüz açılışın gerçekleştirilemediği ifade edildi.
Atıl oteller
AOÇ arazisi içinde çamların arasında paslı bir bıçak gibi dikilen ve yıkılması kararlaştırılan Marmara Oteli yıllardır metruk halde bulunuyor.
Otel yapılması için 1984 yılında Kayalar İnşaat ve Ticaret Sanayi A.Ş’ye kiralanan binaya kat ilavesi mümkün olmadığı için inşaatı durduruldu. Konunun yargıya taşınmasının ardından, AOÇ yönetimi ve ilgili firma arasındaki sözleşme feshedildi. Otel, yıkım kararı bulunmasına rağmen uzun zamandır yıkılmayı bekliyor.
Aymet Çankaya Turizm ve Ticaret şirketi tarafından 1992 yılında Çankaya’da otel olarak yapımına başlanan ve tepesindeki vinç ile anılan Çankaya Oteli inşaatı da parasal sorunlar nedeniyle hala tamamlanamadı.
Şirket yetkililerince, parasal sorunların aşılması durumunda vincin görevini tamamlamasının ardından kaldırılacağı kaydedildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başkent’in kaderine terk edilen binaları haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:47
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:20
  • Akşam
   18:58
  • Yatsı
   20:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı