ANKARA HABERLERİ

Başkent’in göbeğinde ’kazan’da ilköğretim

Hürriyet Haber
08.10.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Oran Perihan İnan İlköğretim Okulu’nun 6-A sınıfı öğrencileri eğitimlerini okulun eski binasındaki bodrum katında yapıyorlar. Okulun en altında bulunan sınıfta ne bir pencere ne de havalandırmayı sağlayacak bir sistem var. Derslerini kazan dairesinde yapan öğrenciler camı açtıklarında okul bahçesiyle aynı seviyede bulunan demir parmaklıklı pencerelerden içeriye toz duman dolduğunu söylüyorlar. Teneffüslerde nefes almak için kendini dışarı atan öğrenciler, havasızlıktan ve sınıfın kokmasından da şikayetçi.

Hürriyet Haber

Okuldaki bu vahim durumu ankarakampus@hurriyet.com.tr adresine bildiren bir öğrenci velisi ise şu sözlerle duruma isyan ediyor:

ÖĞRENCİLER PENCEREYE ULAŞAMIYOR

"Oran Perihan İnan İlköğretim Okulu iki ayrı binadan meydana gelmektedir. Ana okulu ve 8. sınıf dahil her sınıfın A ve B şubeleri mevcut. Bütün sınıflar normal dersliklerde eğitime başlamalarına rağmen 6-A sınıfı eski binanın bodrum katında, kalorifer kazanının karşısında, kapısının önünde ağır kokuların çıktığı tam örtülmeyen rögar kapağı bulunan, rutubetli, havasız bir oda da eğitime başlamış bulunmakta. Bodrum katı olduğu için sınıf pencereleri sınıfın tavanı ile bitişik. Herhangi bir durumda pencereleri açarak sınıfı havalandırmak mümkün olmamaktadır. Çünkü öğrencilerin boyu pencerelere yetişmemekte.

ARALARINDA ASTIMLI OLANLAR VAR/images/100/0x0/55ea1cd1f018fbb8f86bfe91

Bu durumu görüp endişelenen öğrenci velileri olarak okul müdürüne durumu ilettiğimizde başka bir imkanın olmadığını söyleyerek bir çözüm bulmaya yanaşmadı. Bu sınıfta eğitim alacak öğrenciler arasında astımlı öğrenciler de bulunmakta.

Bu zamanda böyle bir zihniyeti, 12 yaşındaki çocuklarımıza bu kötü şartları reva görenleri hem Milli Eğitim Bakanlığı hem de kamuoyu bilmelidir."

Ankara Hürriyet olarak okuyucumuzun ihbarını değerlendirip okula gittik. Durum maalesef okuyucumuzun aktardığından farksız. Buradan sonra iş Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine ve okul yönetimine kalıyor. Umuyoruz ki bir an önce bu durum düzeltilir.

Bu liseye el koyun artık

TINAZTEPE Lisesi’nde servis taşımcılığı yapan iki firma arasında kavga çıkmış, Ankara Hürriyet durumu manşete taşıyarak olaya neden olan iddiaları gündeme getirmişti. Okuldaki anlaşmazlıkları üç aydır takip ettiklerini belirten Servis Aracı işletmecileri Esnaf Odası Başkanvekili Mehmet Kılınç da, "Müdür rant peşinde, Okul müdürü gibi değil de bir tur şirketi müdürü havasında çalışıyor"demişti.

Tınaztepe Lisesi’nde bu sorun devam ederken şimdi de okulun kantin işletmecisi Adem Bülbül Müdür Yenilmez’in kendisiyle de ’uğraştığını’ öne sürdü.

Bülbül, Müdür Yenilmez’in kendi yetki alanında olmadığı halde sözleşmesini feshettiğini belirterek yaşadığı sıkıntıları ve iddialarını şöyle anlattı:

"10 Yıldır Tınaztepe Lisesi kantini işletiyoruz. Müdür Bey geldikten sonra bizden bazı istekleri oldu. Okula yardım amaçlı bu talepleri hep yerine getirdik.

BU KANTİN ZEHİRLİ

Sonrasında okulun elektrik tesisatı için bir ücret talep etti. Okula elden vermemizi istedi. Ben onu okul hesabına yatırınca bizim aramızda ipler koptu. Sağlık Müdürlüğü’ne, Milli Eğitim’e ve Belediyeye sürekli kantini denetletti. Bir şey bulamayınca sözleşmeyi hakkı olmadan feshetti. Ben dava açtım ve mahkeme devam edene kadar kantin işletebileceğim yönünde karar aldım. Öğrencilere "Bu kantin zehirli, buradan alışveriş yapmayın" diye telkinde bulunuyor.

Tınaztepe Lisesi’nde servis işletmecileri ve kantin işletmecisi olayların sorumlusu olarak okul müdürünü gösteriyor. Müdür Yenilmez ise devlet memuru olduğu için konuşamayacağını belirterek "Tehdit alıyorum can güvenliğim yok" diyor. Kim haklı buna müfettişler tutacakları raporla karar verecek. Ama öğrencilerin sağlıklı eğitim görebilmeleri için bir an önce Tınaztepe Lisesi’ndeki anlaşmazlıklara çözüm bulunmalı.

850 bine yakın ilköğretim ve ortaöğretim ile 200 binin üzerinde üniversite öğrencisiyle eğitimin de Başkent’i olan Ankara’da, eğitimin nabzı her hafta pazartesi günü "Eğitim Başkenti" sayfasıyla Ankara Hürriyet’te atıyor.

İlköğretim, ortaöğretim ve üniversitelerdeki projelerin, önemli gelişmelerin duyurulacağı Eğitim Başkent’i sayfasında bu kurumlardaki eksiklikler, eleştiriler de yer alacak. Kısacası Eğitim Başkent’i şehirdeki eğitim kurumlarının sesi olacak.

Eğitim Başkenti sayfasında öğrenciler de rahatlıkla seslerini duyurabilecekler. Eleştirileri de, övgüleri de Ankara Hürriyet’te yayınlanacak. Her türlü haber ve duyurularınızı, görüşlerinizi ankarakampus@hurriyet.com.tr mail adresine gönderin.

Tüm sıkıntılarınızı, mutluluklarınızı, görüşlerinizi, eleştirilerinizi bizzat ankara.sendeyolla.com adresine kaydolarak da duyurabilirsiniz. Haberinizi yazın fotoğraf gönderin yayınlayalım. Kampüs muhabirimiz olun, Ankara Hürriyet Gönüllü Muhabir Kartınızı alın.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başkent’in göbeğinde ’kazan’da ilköğretim haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı