ANKARA HABERLERİ

Başkent’in göbeğinde düşündüren tablo

Fatma ORHAN / A.A.
20.02.2009 - 00:00 |Son Güncelleme :

“Ankara’nın ortası” sayılabilecek Aktaş Mahallesi’nde oturup da Toplu Konut İdaresi tarafından konut sahibi yapılan düşük gelir grubundaki vatandaşlarda, okuma yazma bilmeyenlerin oranı yüzde 15 çıktı.

Fatma ORHAN / A.A.

BİLKENT Üniversitesi İşletme Bilgi Yönetim Bölümü 4. sınıf öğrencileri, geçen dönem, “TOKİ’nin Kurumsal İletişimi” ile ilgili “halkla ilişkiler projeleri” hazırladılar. Hazırlanan projeler, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’ın da katıldığı toplantıda, TOKİ uzmanlarına sunuldu. Projeler arasında, TOKİ’nin halkla ilişkilerinin, imajının geliştirilmesi, konut projelerinin sosyal gelişime katkılarının artırılması açısından yapılabilecek uygulamalar hakkında da öneriler bulunuyor.

İsteyenlere eğitim verilsin

İşletme Bilgi Yönetimi Öğrencisi Deniz Hoca da TOKİ Kurumsal İletişim ve İmaj Çalışması kapsamında, bir sosyal sorumluluk projesi olarak “TOKİ Eğitim Evleri” modelini hazırladı. TOKİ’nin toplu konut projesi uyguladığı alanlarda kurulması önerilen “eğitim evleri” ile özellikle kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilen konutlarda oturan; çalışma yaşamına henüz başlamamış, belli bir meslek edinmek isteyen kadın ve erkekler, çalışmakta olan ama bilgi ve becerisini geliştirmek isteyenler, belli bir konuda ilgi ve merakı olan ve o konuda bilgi edinerek kendini geliştirmek isteyenlere eğitim verilmesi öneriliyor.

Yüzde 75’inin evi yok

DENİZ Hoca, “eğitim evlerinin” gerekliliğini ortaya koymak üzere, Ankara’nın tarihi merkezlerinden birinde yer alan “Aktaş” semtinde, TOKİ’nin kentsel dönüşüm uyguladığı toplu konut alanında, yüzde 63’ü kadın, yüzde 37’si erkek olmak üzere toplam 60 kişinin katıldığı bir anket çalışması yaptı.

Anket sonuçlarına göre, Aktaş’taki TOKİ konutlarında oturan ve görüşülen 60 kişiden yüzde 15’i okuma yazma bilmiyor, yüzde 75’inin de işi yok. Ankete katılanların yüzde 72’si daha önce herhangi bir kursa katılmamış. Ankete katılanların yüzde 5’i ev ekonomisi kursunun, yüzde 12’si çocuk gelişimi kursunun, yüzde 18’i temel okuma-yazma kursunun, yüzde 32’si el işi, dikiş-nakış, ahşap boyama, el örgüsü ve şiş-dantel kurslarının, yüzde 17’si temel bilgisayar kursunun, yüzde 10’u yabancı dil kursunun ve yüzde 7’si diğer kursların verilmesi halinde katılabileceklerini belirtmiş.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başkent’in göbeğinde düşündüren tablo haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

22 Ocak 2020, Çarşamba
 • İmsak
  06:31
 • Güneş
  07:58
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:39
 • Akşam
  18:01
 • Yatsı
  19:24
Sayfa Başı