ANKARA HABERLERİ

Başkent’e yeni otopark düzeni

Hürriyet Haber
15 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 14 Mayıs 2011 - 23:27

Büyükşehir Belediye Meclisi, ücretli otopark uygulamasına ilişkin mahkemenin iptal kararının ardından yeni bir karar aldı. Buna göre, ücretli otopark olan caddelerde oturanlar, ikametgah belgesi karşılığı saat 20.00-08.00 saatleri arasında ücret ödemeyecek.

Hürriyet Haber

BÜYÜKŞEHİR Belediye Meclisi’nde önceki akşam, mahkemenin ücretli otopark uygulamasıyla ilgili verdiği yürütmeyi durdurma kararı gündeme geldi.
Toplantıda, gündem maddeleri arasında yer alan cadde, sokak ve bulvarlardaki açık otoparklara ilişkin Çankaya Belediyesi’nin Ankara 1. İdare Mahkemesi’nde açtığı davanın sonucunda, belediye meclisinin 14 Ağustos 2009 tarih ve 1837 sayılı kararının yürütmesinin durdurulmasına karar verildiği belirtildi.
Bu nedenle yeniden düzenleme yapılması gerektiğine değinilerek, ilgili belediye meclis kararının iptal edilmesi meclis üyelerinin oyuna sunuldu. Oy çokluğuyla kabul edilen maddeye göre, cadde, bulvar ve sokaklarda yol boyu otopark olarak kullanılacak tüm yerler araç başı için günlük 0,65 kuruş üzerinden kiralanacak, belediye meclisinin daha önce kapalı otoparklar ile rekreasyon alanları için aldığı otopark ücretleriyle ilgili kararlar aynen geçerli olacak.

Sabah 08.00’de evini terk et

Cadde, sokak ve bulvarlarda ikamet eden kat malikleri, ilgili muhtarlıklardan veya nüfus müdürlüklerinden alacakları belgeyle bölgede oturduklarını ibraz etmeleri durumunda, 20.00-08.00 saatlerinde otopark ücreti ödemeyecek. Bu saatler dışında ise otoparklar ücrete tabi olacak ve bütün yol boyu park yerlerinde 15 dakikalık duraklamalardan ücret alınmayacak.
Konuya ilişkin CHP Grubu adına konuşan Fazıl Güleken, yargı kararına rağmen, bir anlamda yargı kararının arkasından dolanmak için yeni bir meclis kararı alınmasını hukuki olarak doğru bulmadıklarını belirterek, bu durumun yanlış olduğunu savundu.

Gökçek: Mahkemenin istedikleri oldu

FAZIL Güleken’in eleştirisine yanıt veren Melih Gökçek ise mahkemenin istediği değişiklikleri yaptıklarını söyledi.
Vatandaşların 20.00-08.00 saatlerinde ücretsiz olarak araçlarını park edebileceklerini, ayrıca 15 dakikalık parklardan ücret alınmayacağını, otopark olarak yol kenarında tespit edilen yerlerin mutlaka projelendirilerek UKOME’den karar alınacağına değinen Gökçek, şunları kaydetti:
“Yani mahkemenin istediği bütün şartlar yeni kararlarla yerine getiriliyor. Mahkemenin itiraz ettiği konuların tamamı istisnasız yerine getirilmiş olacak. Bu nedenle eskinin devamı ya da mahkeme kararının arkasından dolanılması gibi bir durum söz konusu değil. Mahkemenin istediği gibi yapıyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başkent’e yeni otopark düzeni haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:08
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:47
  • Yatsı
   21:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı