"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Başkent Doğalgaz’a hiç yakışmıyor

Aşağıdaki olay Başkent Doğalgaz AŞ’nin vatandaşa nasıl hukuk yoluyla vurgun yaptığını anlatmaktadır.

Eryaman’da apartman yöneticisiyim. Apartmanımız merkezi ısıtma sistemlidir. Geç iskan alınması, apartmanda oturan daire sayısının az olması dolayısıyla paralanın toplanmasında çok zorluklar yaşandı ve bir doğalgaz faturası ödenemedi. Dolayısıyla Haziran 2013’te Başkent Doğalgaz AŞ’den gelerek, doğalgazımızın sayacını mühürlediler ve mühürlemeyi anlatan küçük bir kağıt bıraktılar. Yönetici olarak apartmana yerleşenlerin sayısı arttıkça bende tahsilatları yapmaya başladım ve parayı denkleştirince önce 18 Eylül’de Maltepe Başkent Doğalgaz’a gittim. Borcumu sordum. Bana ‘hukuk müşavirliği tahsilat kısmına gidin’ dediler. Gittim. Orada tahsilat yapan bayanlar ekrandan baktı ve bana ‘sizin durumunuz avukatlık’ dedi ve bir hukuk bürosunun kartvizitini verdi. Önce şaşırdım. Sonra sordum. Neden apartmana tebligat, yazı vs. gelmedi. Ben kendim borcumu ödemek için geliyorum ve işin avukatlık olduğunu öğreniyorum. Üstelik icra için hani borcunuzu 7 gün içinde ödeyin falan yazısı da hiç bir şekilde gelmeden durumunuz icralık diyorlar.

ÖDERSENİZ İNDİRİM VAR

Ben de hemen orada avukatın bürosunu aradım, katibi cevap verdi. Borcumuzun asıl değeri, gecikme zammı, KDV ile takip masrafı ve vekalet ücreti adında borçları bildirdiler. Ben de tebligat kanunu var, vatandaşa haber vermeden nasıl böyle birşey yapılabilir hukuk düzenine uygun mu diye şikayetlerimi dile getirdim. O da bana ‘eğer öderseniz şu kadar indirim var’ diyerek, ödeyip ödemeyeceğimi sordu. Ben zaten ödemeye geldim dediğimde, ‘ama kasa kapandı yarın erkenden gelin ödeyin’, dediler.

4 GÜN SONRA TEBLİGAT GELDİ

19.09.2013’te (ertesi gün) ödedim. Ama ödemeden önce avukatlık bürosundan borcumuza ait dökümanı istedik ve yine yapılan işin tebligatsız haksız olduğunu dile getirmeme rağmen borcumuzu ödedim. Asıl konu tebligat ile ilgili olduğu için tutarları yazmadım. Aradan 4 gün geçiyor, 23 Eylül, saat 13.00’te PTT Kargo’dan icra takip tebligatı geliyor. Kağıdın üzerindeki kırmızı kaşeli tarihi baktığımda 18.09.2013, 15.42 yazıyor. Benim ilk Başkentgaz’a gittiğimde ve avukat bürosunu aradığım ve tebligatsız işlem yaptıkları şikayetimi belirtiğim zamanla aynı... Yani ben vatandaş olarak kendim herhangi bir tebligat olmadan borcumu bilerek ödemeye geliyor ve ödüyorum.

TAKİP VE VEKALET ÜCRETİ

Öte yandan avukatlık bürosu benden ciddi anlamda takip masrafı ve vekalet ücreti alıyor. Neyi takip etti ki bu parayı alıyor. Ben zaten ödemeye gelmişim hem de hiçbir tebligat olmadan. Vekalet için Başkent Doğalgaz AŞ adına bana haziran, temmuz, ağustos borcuma karşı bildirimde bulundu da ben mi yapmadım ki bunun bedelini alıyor. Bana süre belirten yazısı mı geldi ki! Bir de benden haksız yere takip ve vekalet ücreti alıyorlar. Başkent Doğalgaz’ı zarar ettirenleri takip etmek yerine, kendiliğinden borcunu ödemeye gelen sade vatandaşa hiçbir tebligat yapmadan ‘vurun abalıya’ dercesine kanımızı emiyorlar.
Başkent Doğalgaz AŞ’nin Maltepe’deki hukuk müşavirliği tahsilat kısmını bir görün insanlar ve avukatlar karşı karşıya ve çözüm arayan sade vatandaşlar... Bence bu birim incelenmeli, denetlenmeli.
Hatta üniversitelerde tez konusu edilmelidir.
Berrin SERGİ

X