« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Başkent diplomatlara yabancı kalıyor

Yabancı diplomatlar, Avrupa'da golf sahası bulunmayan başkentlerin başında yer alan Ankara'ya, gelmek istemiyor ya da bu sporu Ankara dışında yapabilmek için ekstra para alıyor.

A.A
SON GÜNCELLEME

Dünyada gelişmişliğin göstergesi kabul edilen golf, birçok ülkede yaygın olarak oynanmasına karşın, başkent Ankara'da golf sahası bulunmuyor. Özellikle yabancı diplomatlar başta olmak üzere başkentliler, golf tutkusunu Çankaya Ahlatlıbel'de bulunan golf eğitim alanında gideriyor.

Golf Ankara İl Temsilcisi Mustafa İslamoğlu, yaptığı açıklamada, başkent olması nedeniyle Ankara'da büyükelçilikler başta, çok sayıda yabancının yaşadığını söyledi.

Golfun Avrupa ülkelerinde yaygın oynanan bir spor olduğunu ve çoğu yabancı misyonun da bu sporla ilgilendiğini anlatan İslamoğlu, şöyle konuştu:

“Ankara'da golf sahası yok. Mevcut olan bir eğitim alanı var. Bu alanda sadece golf eğitimi alınabilir. Bu sporu bilenler için de antrenman alanı niteliğindedir. Bu alanı golf sahası olarak görmek mümkün değil. Ankara'da golf sahasının olmaması bizleri çok zor durumda bırakmaktadır. Ankara'da bulunan yabancı misyon, golf oynayabilmek adına tesislerimize gelmekte, ancak bir golf sahasının bulunmaması nedeniyle de şaşkınlık yaşamakta ve inanamamaktadır.”

“ANKARA MAHRUMİYET BÖLGESİ”

Başkentteki yabancı golf tutkunlarının Antalya veya İstanbul'a gitmek zorunda kaldıklarını belirten İslamoğlu, “Bu kişilerin yaşam biçiminde golf sporunun önemli bir yeri var. Bu kişilerin sadece Ankara dışında golf oynayabilmeleri için ekstra ücret aldıkları biliniyor. Ankara'yı mahrumiyet bölgesi olarak görmekteler. Bu nedenle de Ankara'da golf sahası olmadığı için görev kabul etmeyen birçok diplomatın olduğu belirtiliyor” diye konuştu.

“Bizler içinde bu sporu yapmak oldukça güç” diyerek eksikliğin sıkıntısını yaşadıklarını anlatan İslamoğlu, “Golf oynayabilmek için İstanbul veya Antalya'ya gitmek ciddi bir mali külfeti de beraberinde getirmektedir” dedi.

Ayrıca İslamoğlu, Ankara için Ballıkpınarı'nda bölgesinde arazi talebinde bulunulduğunu ve arazinin tahsisinin gerçekleştirilerek en azından 9 çukur bir golf sahasının yapılmasının zorunlu olduğunu sözlerine ekledi.


Bunları da Beğenebilirsiniz