ANKARA HABERLERİ

Başkent Dayanışması’ndan Saraçoğlu protestosu

Mert Gökhan KOÇ
09.10.2015 - 15:00Son Güncelleme : 09.10.2015 - 15:00

Cumhuriyetin ilk toplu konut alanı olan Kızılay’daki Saraçoğlu Mahallesi’nde ikamet edenlere yönelik olarak son günlerde yapılan ‘zorla’ tahliye işlemleri, dün Başkent Dayanışması tarafından protesto edildi.

Mert Gökhan KOÇ

Konur Sokak’ta toplanan dayanışma bileşenleri, ‘Saraçoğlu Mahallesi ranta kurban edilemez’ yazılı pankartlar ve ‘Kültür mirasına dokunma’ dövizleri ile Saraçoğlu Mahallesi’ne yürüdü. Başkent Dayanışması’nın düzenlediği yürüyüşe, CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka da destek verdi. Yürüyüşün sonlandığı Adnan Ötüken Kütüphanesi’nin önünde yapılan açıklamada, Saraçoğlu Mahallesi’nin günlerdir uyumadığı ve hukuksuz bir şekilde insanlar evlerinden sürüklenerek çıkartıldığı, baltalarla tarihi eser olan binaların kapıların kırıldığı vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:

‘HUKUKSUZ EL KOYMA SÜRECİ’

“Sabahın erken saatlerinde alelacele yaşanan bu zorunlu tahliyeler insansızlaştırılmaya çalışılan Saraçoğlu Mahallesi’nin ranta kurban edileceğinin mesajlarını veriyor. Hukuk tanımayan hükümet, herkesin gözü önünde bir vahşet yaşatmaktadır. Bu vahşet hukuksuz bir el koyma sürecidir. Yürütmeyi durdurma kararları alınmasın diye, mahkemeler açılmadan sabah saatlerinde sorgusuz sualsiz, tebligatsız yapılan zorla tahliyelerle adil yargılama hakkının, konut dokunulmazlığının ihlalidir. Saraçoğlu hepimize aittir, yıkılmasına, zorla boşaltılmasına, anılarımızın ve değerlerimizin pazarlanmasına asla izin vermeyeceğiz.”

MAHALLE TBMM GÜNDEMİNDE

Ankara Milletvekili ve CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, kolluk kuvvetleri tarafından kapı ve pencereleri baltalarla kırılarak zorla tahliye edilmeye çalışılan Saraçoğlu Mahallesi ile ilgili yeni bir yazılı soru önergesi verdi. Bugüne kadar yaşananlarla ilgili değerlendirmelerin sıralandığı önergede özetle şu ifadelere yer verildi:
“Boşaltılan konutların ikamet dışında başka bir amaçla kullanılmasının yasal olarak mümkün olmadığı, boş olarak kalacağı gerçeğine karşın zorla tahliye işlemlerinin ardındaki amaç nedir? Devlet 435 lojmandan elde ettiği kira gelirinden mahrum kalacağı için, lojmanların boşaltılmasıyla oluşan kamu zararı ne kadardır? Ayrıca, boşaltılan lojmanların çoğunun kapıları kırılarak içlerindeki demirbaş eşyalar çalınmış ve tarihi binalara büyük zararlar verilmiş, boşaltılan çok sayıda daire ilgisiz kişiler tarafından işgal edilmiş olduğundan meydana gelen zararın maddi boyutu nedir? Sorumlusu kimdir? Bu konuda bir idari soruşturma için talimat verecek misiniz?”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başkent Dayanışması’ndan Saraçoğlu protestosu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:47
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:20
  • Akşam
   18:58
  • Yatsı
   20:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı