ANKARA HABERLERİ

Başkent 2011yılına kadar AVM metrekaresi olarak ilk sırada yer alıyor

Hande BAŞPINAR
10.12.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Antares Alışveriş ve Yaşam Merkezi Müdürü Çiğdem Gönen, “Tümü kadınlardan oluşan 13 kişilik yönetim ekibimizle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sektörde kadınlardan oluşan bir ekibe sahip AVM yok denecek kadar az” dedi.

Hande BAŞPINAR

TÜMÜ kadınlardan oluşan 13 kişilik yönetim ekibiyle çalışmalarına devam eden Antares Alışveriş ve Yaşam Merkezi Müdürü Çiğdem Gönen, “Beyin takımımız kadınlardan oluşuyor. Sektörde kadınlardan oluşan ekibe sahip bir AVM yok denecek kadar az” dedi. Kadınların detaycı olduğunu belirten Gönen, “Ufak dokunuşlar, alışveriş merkezini daha farklı kılıyor. Birçoğumuz anneyiz. Antares de bizim çocuğumuz gibi. Sadece estetik kaygıyla hareket edilmiyor. Tamamen profesyonel bir AVM yönetimi gerçekleştiriyoruz” diye konuştu. Ankara’da 2011 yılının sonuna kadar açılması planlanan 7 AVM daha olduğunu belirten Gönen, AVM piyasasının durumunu Ankara Hürriyet’e anlattı. Gönen, şunları söyledi:

Yoğun rekabet yaşanıyor

“Ankara’da 27 adet AVM var. Bunların farklılaşması, konumlanmalarına göre değişiyor. Eskişehir Yolu üzerinde yoğun bir rekabet varken, şehrin kuzey, güney ve batı tarafında outlet rekabeti, kuzeyde ve güneyde ise daha çok bulunduğu bölgeye hitap eden AVM’ler var. Toplam metrekare 2011 sonunda bir milyon 100 bine ulaşacak. Şu anda Türkiye’de bin kişiye düşen AVM metrekaresinde en yüksek seviye Ankara’da. 2011’de ise İstanbul’un öne geçmesi tahmin ediliyor. Başkent, tüketicinin yaklaşık yüzde 47’sinin sabit gelir elde etmesi gibi nedenlerle krizden çok fazla etkilenmedi. Ankara perakende piyasası, özellikle son iki senedir yoğunlaştı. 2007 sonunda 530 bin metrekarelik kiralanabilir alan varken, bu rakam 2009’un üçüncü çeyreğinde 865 bine ulaştı. Ciddi bir artış söz konusu.

Sosyal yaşama katkı

AVM’lerin geneline baktığımızda sosyal yaşama büyük katkıları olduğunu görüyoruz. Ankara’da özellikle kışın sosyal yaşam sınırlı oluyor. Bu boşluğu AVM’ler dolduruyor. Sürekli sergilerimiz oluyor. 28 Aralık’ta yiyecek katımızda Murat Dalkılıç konseri yapacağız. Çocuk tiyatrosu kohseptimizi yılbaşından önce gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Rekabet koşullarında müşterinizi iyi tanımanız ve buna göre davranmanız gerekiyor. Çocuk nüfusu fazla olan bir lokasyondayız. Çocuklara yönelik faaliyetler yapıyoruz.
Müşterilerimiz sekiz kategoride yılın mağazasını seçecek. Finalde kazanan mağazalar plaket kazanacak ve yılın personeline de bin Dolarlık para puan yüklü Antares Kart vereceğiz. Bunun yanında Antares’te en güzel yeni yıl vitrinini yapan mağazaya da bin Dolar para puan yüklü Antares Kart armağanımız olacak.

AVM’lerin istihdamda büyük rol oynadığını görüyoruz. Şu anda Antares büyüklüğündeki bir AVM, ortalama bin 500 kişiyi istihdam ediyor. Binanın yapılması esnasında devlet kurumlarına finansal anlamda bir akış sağlanıyor. İnşaat sektörü de hareketleniyor. AVM’ler ekonominin nabzını tutan ve ekonomiye önemli katkıları bulunan merkezler. Kadınlardan oluşan beyin takımımızla birlikte, rekabet koşullarına göre önlemlerimizi alıyoruz ve sürekli bir adım ileriye gitmek için hareket ediyoruz.”

Ziyaretçi sayısında ciddi artış var

Antares’in ziyaretçi girişlerinde yüzde 57 artış var. Bu durum cirolara yüzde 60 oranında yansıdı. Kiralama süreçlerimizde yoğun bir hareketlilik var. 2010 yılında da kiralama anlamında yoğun çalışmalarımız olacak. Şu anda 15 bin kişi Antares Kart kullanıyor. 82 bin 750 metrekare kiralanabilir alana sahibiz.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başkent 2011yılına kadar AVM metrekaresi olarak ilk sırada yer alıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı