"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Başkasıyla evlenirsem kürtaj olduğum anlaşılır mı

Güzin Abla merhaba; ben çok zor durumdayım. Benim 4 yıl önce bir ilişkim vardı. Bu ilişkiyi baştan beri ailem istemiyordu.

Fakat bir şekilde onları ikna etmeyi başardım. Ama yine de soğuk bakıyorlardı. Çünkü ben Aleviyim o ise Sünni. Biz bunu aşarız diye düşünüyordum, öyle olacağına da inanıyordum. Ama olmadı aşamadık, üstelik erkek arkadaşım sürekli beni kıskanıyordu. İlk başlarda "Bu erkeklerin hepsinde var" dedim, "Bir şey olmaz" dedim. Ama artık bu kıskançlıktan çok iftiraya dönüşmeye başlamıştı. Beni sevdiğini biliyordum; ben de onu seviyordum, hálá da seviyorum fakat artık güvenemiyorum. Bu arada biz ilişkiye de giriyorduk. Ve ben bir süre sonra hamile kaldım. Kürtaj oldum. Güzin Ablacığım şimdi korkuyorum başkasıyla evlenirsem ne olur? Her şey anlaşılır mı? Kızlık zarı düzeltiliyor da, kürtaj anlaşılır mı? Ne yapmam lazım. Eski arkadaşıma dönmem mi gerekiyor? Yoksa çekinmeden başka bir arkadaşlığa başlayabilir miyim? Bu beraberliğim beni çok yıprattı; artık tekrar ona dönmek istemiyorum. Hálá telefon edip, "Ben hatamı anladım" diyor. Ben tekrar aynı şeyleri yaşarım, diye yeniden başlamak istemiyorum. Lütfen yardım edin.

RUMUZ: KORKUYORUM

Güzel kızım, önce soruna cevap vereyim, elbette başkasıyla ilişkiye girdiğin zaman, bakire olmadığın anlaşılacaktır. Ancak kürtaj olduğun anlaşılmaz. Bu genç adamla aranızdaki sürtüşmenin kaynağı senin Alevi olmana mı dayanıyor? Sana neden güvenmiyor ve iftira ediyor? Bunda senin de bazı yanlışların olabilir mi? Yine de hatasını anlamışsa, bak bakalım, bir dene; bir kez daha şans ver ona... Sonuçta sen de onu sevdiğini söylüyorsun. Ama aranızdaki mezhep ayrılığı sürtüşme yaratıyorsa, o zaman onunla mutlu olacağını hiç sanmam.

İnançların faydası da zararı da herkesin kendine

Merhabalar sevgili ablamız,Alevilik konusunda size daha önce de yazmıştım, ama anlıyorum ki yıllar da, asırlar da geçse memleketimizde bir şey değişmeyecek maalesef. Ben bu konuda şanslı olanlardanım. Benim eşim de Alevi ama 5 yıllık evliliğimizde ne eşimle ne de ailelerimizle aramızda, bu durumla ilgili ters bir kelime bile geçmiş değil. Zaten neden geçsin ki anlamıyorum, inançların faydası da zararı da herkesin kendine değil midir? Bu konunun hálá sorun yapılmasını anlayamıyorum.

Köşenizde okuduklarıma çok üzülüyorum doğrusu. Üzüldüğüm kadar kızıyorum da aslında. Çalışıp evlerine bakan kadınlar neden hálá dayaklara ve hakaretlere katlanıyorlar anlayamıyorum. Evlilikleri boyunca bırakın sevgiyi, saygı bile göstermeyen eşlerinden ne bekliyorlar ki? Bu hanımlar, kendilerine bakabiliyorlarsa, boşanıp huzurlu bir hayat yaşasalar ya bari...

RUMUZ: MEZHEP TARTIŞMASI

Evet kızım, gördüğün gibi bizde değişen pek bir şey yok. Yukarıdaki mektup da bu alanda tek örnek değil, tahmin edersin... Hálá aileler, "Sen bu mezheptensin, biz bu mezhepteniz" diye ayrımcılık yapmakta, önyargıyla hareket ederek, hatalı davranmaktalar.

Dayak yiyip, oturan, hakaretlere katlanan kadınlara gelince, başvuracakları bir yer olmadığını düşünüyor olmalılar. İşte onlara da Hürriyet’in Aile İçi Şiddete Son Kampanyası’yla ilgili bilgileri bugünkü köşemde veriyorum. Artık yalnız olmadıklarını bilsinler. Bir telefon hayatlarını kurtarabilir, değiştirebilir...

Babamdan çocukluğumdan beri şiddet görüyorum

Sevgili Güzin Ablacığım ben 16 yaşındayım ve küçüklüğümden beri babamdan şiddet görüyorum. En sonuncusu o kadar ağırdı ki gözlerimin şişliğinden okula gidemedim. Annem babamın baskılarına dayanamaz hale geldi. Ben İstanbul’dayken o da gözleri mosmor bir şekilde ağlayarak pazara gitmiş; o halde bile pazara göndermiş babam annemi. Bunu annemden duyduğumda nasıl şaşırdım anlatamam... Babamı çözemiyorum. Bir gün oldukça iyi ve sevecen bir baba olurken ertesi gün olmadık bir sebepten dolayı evde terör estiriyor. Hepimize hayatı zindan ediyor. Okula da gitmek istemiyorum ama gitmezsem evde her şey daha kötü olacak. Bunun yanı sıra psikiyatrik tedavi de görüyorum. O kadar kötü oluyorum ki bazen kafamı yastıktan kaldıramıyorum. Evden kaçmayı düşündüm kaç kez ama gerçekleştiremedim. Tek isteğim bu olayların sona ermesi. Lütfen bana yardımcı olun.

RUMUZ: ELİFF

Sevgili kızım, durumuna çok üzüldüm. Ama merak etme artık yalnız değilsin. Hürriyet 3 yılı aşkın süredir Aile İçi Şiddete Son Kampanyası’nı sürdürüyor. Gazetemiz, Çağdaş Eğitim Vakfı ve İstanbul Valiliği’nin desteğiyle yürüttüğü Aile İçi Şiddete Son Kampanyası kapsamında, Avrupa Birliği’nden fon alarak, şiddete uğrayan kadınlar için 7 gün 24 saat açık kalacak bir Acil Yardım Hattı kurdu.

Bu hattın amacı, aile içinde kötü muamele ve şiddete maruz kalan kadınlara, yasal, psikolojik ve tıbbi destek sağlamak... Hattı arayan mağdurlara, günün hangi saati olursa olsun, uzman psikologlar cevap verecek, sizi dinleyecek ve yardım edecekler... Psikologlarımız mağdurları, eğer ihtiyaç duyuyor ve istiyorsa, yine Hürriyet Aile İçi Şiddete Son Kampanyası uzman ekibi tarafından eğitim verilen ve İstanbul’un 32 ilçesine ait emniyet müdürlüklerinde çalışan polislere yönlendirecek.

Eğer evinizde fiziksel, duygusal, ekonomik, cinsel ya da psikolojik şiddete maruz kaldığınızı düşünüyorsanız;

Kendinizi yalnız ve güvensiz hissediyorsanız;

Çaresiz olduğunuzu, yapacak bir şeyinizin kalmadığını sanıyorsanız;

Hemen 0212 656 96 96 numaralı destek hattı telefonunu çevirin. Başvurunuz, konuşmalarınız ve sonraki aşamalar, kesinlikle gizli kalacaktır. En önemlisi de Hürriyet’in en büyük destekçiniz olacağını unutmayın.
X