Ege Haberleri

EGE

  Başkanlık sistemi Türkiye'ye gelmez...

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  07.06.2013 - 10:46 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Hilton Oteli'nde esnaf ve işadamları ile akşam yemeği yedi.

  Kılıçdaroğlu, toplumla inatlaşmayan siyasetçinin birinci sınıf demokrasilerde yerini alacağını belirterek, şunları söyledi:

  “Gezi Parkı olayı bir avuç gencin başlattığı bir olaydır. Onlar belki ilk kibriti çaktılar ama tüm Türkiye onlara sahip çıktı. Özgürlük ve demokrasi at başı gider. Kendimize şu soruyu sormamız gerekiyor. Özgürlük ve demokrasi Batı standartlarında bizde var mı yok mu? Biz üçüncü sınıf bir demokrasiye layık ülke değiliz. Toplumla inatlaşmayan siyasetçi birinci sınıf demokraside yerini alır. Toplumun dediğini değil kendi dediğini düşünmek ve yaptırmak demokrasilerde yer almaz. Böyle bir şey yoktur” dedi.

  HUZUR İSTİYORSANIZ İNATLAŞMAYACAKSINIZ

  Kılıçdaroğlu, siyasetçinin görevinin huzuru tesis etmek olduğunu bunun da yolunun inatlaşmamaktan geçtiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

  “Siyasetçinin temel görevi toplumun huzurunu inşa etmektir. Bunun da yolu izlediğiniz politikalardan geçer. Bunları belirlerken toplumun huzurunu sağlamalısınız. ‘Ben oraya Topçu Kışlası yapacağım' diyor. Eskiden varmış. Osmanlı döneminde olabilir. Zorun ne? Neden kesiyorsun ağaçları? ‘Otel yapacağım' diyor. Kime söz verdin? Bu ülkede gençler bunun mücadelesini verdiler. Bu ülkenin büyük kesimi de bu gençlere destek verdi. Huzur istiyorsanız inatlaşmayacaksınız. Sokakları hareketlendirmeyeceksiniz. Toplum sokağa taşmayacak, isyan etmeyecek. Dayatma ile düşünceyi kabul ettirmek mümkün değildir. Dayatma farklı bir şeydir”

  GEZİ PARKI TÜRK KADINININ BASKIYA KARŞI DİRENCİNİ GÖSTERDİ

  Kılıçdaroğlu, Gezi Parkı'nın Türk kadınının baskıya karşı direncini gösterdiğini belirterek, “İzmir'de sivil kıyafetli eli çivili sopalı polis görevlileri olamaz. Böyle bir şeyi kabul edemem. Bunlara polis denmez, kimse kusura bakmasın. Silahsız ve saldırısız herkesin eylem yapması serbesttir. Kırmızılı kadının yüzüne sıkılan tazyikli suyu hatırlayın. Bu Gezi Parkı Türk kadınının baskıya karşı direncini gösterdi” dedi.

  21. YÜZYILDA TOPLUMA DAYATILAN YAŞAM TARZLARI VAR

  Kılıçdaroğlu, 21. yüzyılda topluma dayatılan yaşam tarzları olduğunu vurgulayarak, “Kadının kaç çocuk yapacağına, nasıl doğum yapacağına da ben karar vereceğim. Nereden çıktı bunlar? Türk siyasetinde böyle bir anlayış yoktu. 21. yüzyılda topluma dayatılan yaşam tarzları var. Sağduyuya davet etmek, gençlerin sesine kulak ver demek benim görevim” dedi.

  ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNDEKİ KIRMIZI ÇİZGİLER

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliğindeki kırmızı çizgilerini bir kez daha dile getirerek, “Anayasadan Türk sözcüğünün çıkmasını istemiyoruz. Türk milleti kavramının çıkarılmasını da istemiyoruz. Atatürk'ün kurucu ve önder rolünün mutlaka yer almasını istiyoruz. Anayasanın ilk üç maddesine kimse dokunamaz. Bunlar devleti kuran iradenin maddeleridir. Bu irade halkoyuyla iktidara gelen irade değildir, bağımsızlık savaşı vererek ülkeyi kuran iradedir ve o irade bizim için saygı duyulacak iradedir” dedi.

  BAŞKANLIK SİSTEMİ TÜRKİYE'YE GELMEZ BUNA İZİN VERMEYİZ

  Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından yazılı olarak kendisine iletilen soruları yanıtladı. CHP lideri, “Başkanlık sistemi Türkiye'ye gelmez buna izin vermeyiz. Başbakan, “Türkiye'de tıkır tıkır işleyen bir parlamenter sistem var' diyor. Tıkır tıkır işliyorsa neden başkanlık sistemi istiyorsun” dedi. Kılıçdaroğlu, çözüm süreci için “Barışı sağlarlarsa memnun oluruz ama kaygılarımız var” dedi. Kılıçdaroğlu, seçim yasasının değişmesi gerektiğini belirterek, “Yüzde 10 seçim barajı olmaz. Liderlerin kendi belirledikleri listeyi millete dayatmaması lazım” dedi.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı