Dünya Haberleri

  Başkanlık seçimlerinde yolun sonu

  Hürriyet Haber
  11.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ''Arap saçına dönen'' ABD başkanlık seçim sonuçlarının, tarafları dinleyecek Federal Yüksek Mahkeme'nin elle sayımlara ilişkin kararıyla muhtemelen aydınlanması bekleniyor.

  ABD'nin en yüksek yargı makamı olan Federal Yüksek Mahkeme, Cumhuriyetçi Partili George W. Bush kampanyasının savunduğu gibi, Florida'da tartışmalı ilçelerde elle sayımların iptali yönünde karar verirse, Demokrat Partili Al Gore kampının elinde yasal anlamda ''fazla barut kalmayacak.''

  Federal Yüksek Mahkeme'den Bush lehine bir karar çıkarsa, Gore'un hemen Bush'a tebrik mesajı göndermek yerine, Martin ve Seminole ilçelerinde, postadan gelen yaklaşık 25 bin oyun geçersiz sayılmasına ilişkin davada Florida Yüksek Mahkemesi'nden çıkacak kararı beklemeyi tercih edebileceği belirtiliyor. Gore'un avukatları, bu ilçelerde postadan gelen oylar için, seçmenlerin seçimden önce başvuruda bulunmadığını ve bu yüzden de oyların geçersiz sayılmasını istiyor.

  Postadan gelen oyların büyük çoğunluğu Bush'a geldiği için, oyların tamamının iptali, Gore'a bariz bir üstünlük sağlayabilir. Florida mahkemesi, geçen hafta Martin ve Seminole ilçelerinde postadangelen oyların geçersiz sayılması yönündeki talebi reddetmiş, Gore'un avukatları bunun üzerine Florida Yüksek Mahkemesi'ne temyiz davası açmıştı. Yedisi de Demokrat yargıçlardan oluşan bu mahkemenin vereceğikarar Gore lehine olursa, bu kez Bush'un avukatlarının, kararı yine Federal Yüksek Mahkeme'ye götürmesi bekleniyor.

  Bush ve Gore'un avukatları, elle sayımlara ilişkin görüşlerini belirten savunma metinlerini Pazar günü Federal Yüksek Mahkeme'ye sundular. Bush kampı, Florida Yüksek Mahkemesi'nin elle sayımlara izinvererek eyalet yasalarını ihlal ettiğini, Gore kampı ise seçmenlerin kullandığı oyların sayılmasına hakkı olduğunu savundu.

  ''KABUL EDERİZ''

  Bu arada Gore'un avukatlarından David Boies, ABC televizyonunun ''This Week'' programında, ''Federal Yüksek Mahkeme'nin kararına katılabiliriz de katılmayabiliriz de. Ancak mahkeme bir kez kararını verdikten sonra, bu sonucu kabul ederiz'' dedi.

  Temsilciler Meclisi Demokrat Parti lideri Dick Gephardt da ABC televizyonunda katıldığı bir programda, Federal Yüksek Mahkeme'nin aleyhinde karar vermesi halinde Gore'un çekilmesini beklediğini söyledi. Gephardt, ''Ben çekileceğine inanıyorum. Hepimiz hukuk kurallarını izlemeliyiz. Gore'un buna saygı göstereceğine inanıyorum. Bush'un da öyle davranacağını sanıyorum'' dedi.

  Gore kampı, Florida ilçelerindeki tartışmalı oylar düzgün bir şekilde sayılırsa, ABD Başkan Yardımcısı'nın yeni Başkan olarak seçileceğini savunuyorlar. Bush kampı ise oyların zaten birden çok kezsayıldığını ve Cumhuriyetçi adayın zaten Florida eyaleti seçim yetkilileri tarafından kazanan olarak ilan edildiğini ifade ediyorlar.

  Öte yandan Federal Yüksek Mahkeme, elle sayımların devamı kararınıverse bile, Florida eyaletine seçici delegelerini bildirmek için tanınan süre yarın gece yarısı doluyor. Bu süre sonunda Florida yerel kongresi seçici delegeleri hangi adayın kazandığını bildirmezse, 18 Aralık'ta ABD Başkanı'nı seçmek için toplanacak Seçici Kurul'dan Florida seçici delegelerinin dışlanması ihtimali doğuyor. Yaklaşık 45 bin civarındaki tartışmalı oyun elle sayımının, yarın geceyarısına kadar tamamlanmasına ise ihtimal verilmiyor.

  Florida Yüksek Mahkemesi, Cuma günü, elle sayımlara devam yolunda karar almış ve Cumartesi başlayan tartışmalı Florida ilçelerindeki elle sayımlar, aynı gün bu yönteme karşı çıkan Bush'un avukatlarının açtığı temyiz davasıyla, Federal Yüksek Mahkeme tarafından durdurulmuştu. Bu arada Bush'un 537 oyluk üstünlüğünün, Gore'a çıkan yeni oylarla 200'ün altına düştüğü belirtilmişti.

  Bush'un Florida gözlemcisi eski ABD Dışişleri Bakanı James Baker, NBC televizyonunda katıldığı ''Meet The Press'' programında, ''Burada seçimi açıkça kazanan ve kazandığı resmen ilan edilen bir aday var. Göreceksiniz, bu kişi ülkeyi biraraya getirecektir'' dedi.

  Baker, ''Biz oyların sayılmasından korkmuyoruz. Ancak Florida Yüksek Mahkemesi, oyun oynandıktan sonra kurallar koymaya kalkıyor. Üstelik tartışmalı oyların yeniden sayımı için açık bir standart vermiyor. Bu çerçevede hangi oyun geçerli kabul edileceği de belirsiz'' diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı