Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Başkanlık mücadelesi...

Muharrem SARIKAYA

TBMM yeni yasama yılına başkanını seçmek için verilecek mücadele ile girdi.

Her ne kadar adaylar, gelecek hafta kesinleşecek olsa da, TBMM Başkanlığı yarışının üçüncü turdan önce sonuçlanmayacağına kesin gözle bakılıyor.

Başbakan Mesut Yılmaz'ın bugün başlayacak aday belirleme turlarından sonra netleşecek olsa da, adaylar belli.

RP'nin adayı, geçen dönem olduğu gibi bu dönem de Aydın Menderes.

ANAP'ta ise aday enflasyonu yaşanıyor. İktidar partisinden bugün için üç aday var; Mustafa Kalemli, Kamran İnan, Hayrettin Uzun.

ANAP'tan Grup Başkanvekili Ülkü Güney'in de aday çıkacağı söylentisi yaygın. Ancak, Güney, geçen hafta Kalemli'yi arayarak bu söylentileri yalanlayıp ‘‘Ben aday değilim’’ dedi.

DYP'nin aday çıkarıp çıkarmayacağı ise henüz belli değil. Buna rağmen Ayvaz Gökdemir ve Köksal Toptan'ın isimleri adaylık kulisinde sıkça duyuluyor. Bir diğer isim ise Turan Güven.

Gökdemir, adaylık için, ‘‘Arkadaşlar adaylığım için ısrarlı. Ama ben partinin kararına bakarım’’ diyerek niyetli bir yaklaşım gösteriyor.

Toptan ise ‘‘Ben çıkıp da adayım demem. Parti aday gösterirse ayrı bir konu’’ demekle yetiniyor.

CHP'nin adayı çok önceden belli; Hikmet Çetin.

DSP bu aşamada aday çıkarmak istemiyor. Kulislerde Ecevit'in ANAP'ın adayını destekleme yönünde eğilim gösterdiği iddia ediliyor. Buna rağmen, ‘‘ANAP'tan bu kadar aday çıkıyor. Biz niye çıkarmayalım’’ görüşü de DSP'de yaygın. Bu nedenle Uluç Gürkan'ın adı öne çıkıyor.

Bugün için isimleri bu şekilde gündeme getirilen adaylar çerçevesinde Başkanlık yarışına dönük yapılan senaryolar ise şöyle:

1- Aydın Menderes: Aday olduğunu açıklaması ile DYP'den gelebilecek bir adayın ve CHP'li Hikmet Çetin'in şansını azalttı. Nitekim DYP'li Gökdemir de bunu teslim ediyor:

‘‘Bizim partide de Aydın Menderes 'e büyük sempati var. Oy veren olur. Ama bana göre sağlık şartları bir dezavantaj. Hayatını riske ediyor.’’

Geçen seçimde de Aydın Menderes 'e, Kalemli'nin destekleneceği yönünde karar alınmasına rağmen DYP'den 20'ye yakın oy çıkmıştı. Bu seçimde DYP'den yüksek oy alacağı varsayılıyor. DYP, RP ile ittifakını Başkanlık seçiminde de sürdüreceğe benziyor.

RP'nin arzusu bu ittifaka CHP'yi de dahil edip Menderes'in kazanmasını sağlamak. RP'nin hesabı, TBMM Başkanlığı seçiminin ardından komisyon başkanlıklarını DYP ve CHP ile paylaşmak. Ancak CHP'nin bu aşamada böyle bir formüle olumlu yaklaşması beklenmiyor.

2- ANAP adayları: ANAP'ta tek aday üzerinde uzlaşı sağlanamamış olması DYP ve RP'de memnuniyet yaratıyor. Hayrettin Uzun ve Kamran İnan adaylık konusunda kararlı. Mustafa Kalemli ise Yılmaz'ın diğer partilerle yapacağı turun sonuçlanmasını bekliyor. Kalemli, Yılmaz'a ‘‘Benim için kendinizi ve koalisyonu sıkıntıya atmayın’’ mesajını vermenin rahatlığı içinde. Aday olması halinde Kalemli'nin hesabı ise son tura Menderes ile kalmak. Böyle bir durumda CHP'nin ‘‘RP'den birini Meclis Başkanı yapmak için oy vermeyeceği’’ konusunda emin.

3- Çetin'in şansı: Menderes aday çıkana kadar Çetin'in şansı yüksek görülüyordu. Hatta DYP'den birçok kişi Çetin'e oy vereceğini deklare etmişti. Ancak bu aşamadan sonra fazla bir şans tanınmıyor. Tek şans olarak CHP lideri Baykal'ın Yılmaz ile görüşmesinde, ‘‘Biz koalisyonun dışardan ortağıyız. Bize de TBMM Başkanlığı’nı bırakın’’ demesi. Ancak Baykal'ın böyle bir niyeti olmadığı yakın çevresine söylediği ‘‘Biz Kalemli'den memnunuz. Ancak bizden çıkacak bir adayı şanslı görürsek aday çıkarabiliriz’’ sözleri ile ortaya çıkıyor.

4- DSP'de durum: DSP yönetimi bir aday çıkarma niyetini göstermiyor. Ancak 8 yıllık kesintisiz eğitimin TBMM'den geçişi sırasında gösterdiği performans dolayısıyla bazı DSP'liler Uluç Gürkan'ın adını öne çıkarıyor. Buna rağmen Ecevit'in Yılmaz'a, ‘‘Biz sizin adayınızı destekleyeceğiz’’ dediği belirtiliyor.

Bu senaryolara bakıldığında Kalemli ve Menderes adı öne çıkıyor. Sürprizlerin her zaman yaşandığı TBMM'de 14 gün sonra yapılacak seçimin sonucunu bugünden kestirmek olanaksız. Ama bir gerçek var ki, seçim sonucu koalisyonun ömrü konusunda da fikir verecek.

X