« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Başkanlar görevde

Son günlerde futbol ve basketbol karşılaşmalarında taraftarların gerek birbirlerine, gerek rakip takımın idareci ve sporcularına karşı çok çirkin tezahüratları inanılmaz boyutlara ulaştı.

Doğan HAKYEMEZ
SON GÜNCELLEME
Bunlara bir de taraftarların taşlı sopalı kavgaları eklendi. Neresinden bakarsanız bakın, bu görüntüler tek kelime ile ‘‘iğrenç''

Peki bunun nasıl önüne geçeceğiz? Elbette göstermelik yemekler, sarılıp öpüşüp fotoğraf çektirmekle ve polisiye tedbirlerle değil. Hele kaba kuvvetle hiç değil. ‘‘Tavır’’ almalıyız. Başkanlar, yöneticiler ve oyuncular, taraftarların çıkardıkları bu olaylar karşında açıkca tavır almalı, sadece demeçlerle bu işin önüne geçilmez. Küfüre ve holiganizme karşı olduklarını davranışlarıyla da göstermek zorundalar.

Gaziantepspor Başkanı Celal Doğan'ın görüşlerine aynen katılıyorum. Kendisine Beşiktaş maçında küfür edildi. Celal Doğan'da bu küfürlere karşı net bir tepki gösterdi ve karşılaşmayı terketti. Ben sevgili başkan Serdar Bilgili'nin de, Celal Doğan ile birlikte kolkola maçtan ayrılmasını, küfürler ve olaylar devam ettiği sürece maçları boykot edeceğini açıklamasını isterdim. Daha doğru olmaz mıydı? Daha güzel olmaz mıydı? Elbette Serdar Bilgili'ye haksızlık etmek istemiyorum. Biliyorum ki sevgili başkanın bu tür protestosu bile çirkin görüntüleri önlemeye tek başına yeterli olmayacak.

Ancak keşke Bilgili bu fırsatı kaçırmasaydı.

Yine de geç kalmış sayılmayız. Tüm başkanlar biraraya gelmeli ve ortak bir tavır alıp bu kararlarının ardında sonuna kadar durmalıdırlar.

Bunun başka yolu yok.

Bugüne kadar bizi Allah korudu. Ama böyle devam ederse artık korumayacak.

Beşiktaş ve Galatasaray


BASKETBOLDA son günlerde Beşiktaş ve Galatasaray takımları konuşuluyor. Nasıl konuşulmasın?İki kulüp, ekonomik krizin tüm spor branşlarını vurduğu bir ortamda, sınırlı mali olanaklarla mücadeleye devam ediyorlar ve ortaya koydukları basketbolla izleyenlere parmak ısırtıyorlar

SABIR ŞART

Önce Beşiktaş... Siyah beyazlılar bu yıl tamamen yerli oyunculardan kurulu bir kadro ile oynuyorlar. Hiç yabancısı yok Beşiktaş'ın. Bu oyuncular iki sene daha birarada oynarlarsa edinecekleri tecrübe ile basketbol liginin en korkulu ekibi haline gelirler.

Genç ve yetenekli oyunculardan kurulu bu takım zaman zaman istenmeyen yenilgiler de alabilir. Eğer Beşiktaşlı idareciler sabırlı davranıp, neticelere bakmaksızın bu kadro ve antrenörün arkasında dururlarsa, yapacakları yabancı takviyesi ile ‘‘Şampiyon Kartal’’ı yeniden yaratabilirler.

MAYA TUTTU

Galatasaray ise Yalçın Granit'in teknik takviyesi, Özcan Çetinsoy'un idari yönetiminde yeni bir yapılanmaya gitti. Maya tuttu gibi. Eğer Yalçın abinin heyecanı kaybolmaz, antrenör Koray Mincinözlü'nün takımına konsantrasyonu devamlılık arz ederse, sarı kırmızılı takım ligde inanılmaz dereceler alabilir.

Tabii ki burada en büyük yük Özcan Çetinsoy'un omuzlarında. Özcan bey mali konularda takımın sorunlarını çözebilir, arkadaşları ile birlikte mali yapıyı sağlam bir düzene kavuşturabilirse, G.Saray'da basketbolun en renkli takımlarından biri olur.

Bunları da Beğenebilirsiniz