Ege Haberleri

EGE

  Başkanlar da AVM istemiyor

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  04 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 03 Temmuz 2012 - 17:42

  İzmir'in tüm kesimlerinde yoğun tartışma yaratan liman AVM konusu Başkanlar Kurulu'nun da gündemindeydi.

  İzmir’de gündemi belirleyen kurum ve kuruluş temsilcilerinin bulunduğu Başkanlar Kurulu, Alsancak Limanı’nda yapılması beklenen AVM konusunda tavır bildirdi ve kent içi trafik yoğunluğunu artıracağı için bu fikre karşı çıktı. Kurul üyeleri, “Yatırıma evet, ancak AVM’ye gerek yok” düşüncesinde birleşti.

  Kordon Otel’de gerçekleştirilen, Vali Cahit Kıraç ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun katılamadığı toplantıda ayrıca EXPO 2020 adaylık süreci ve İZSİAD’ın “Kadın Dostu Kent” ve “Engelsiz Kent İzmir” projeleri de detaylarıyla sunuldu. Zirveden, Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik davada Başkan Aziz Kocaoğlu’na destek amacıyla duruşmaya katılım kararı da çıktı.

  Basına kapalı toplantının ardından açıklama yapan EGEV Başkanı Yılmaz Temizocak, Başkanlar Kurulu üyelerinin, kent içinde yoğunluğu artıracağı gerekçesiyle limana AVM yapılmaması fikrinde birleştiğini söyledi. Temizocak, toplantıda, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu’nun da görüşlerini açıkladığını aktardı.
  Barselona’yı da izledik

  Yılmaz Temizocak, kent turizmini ve ekonomisini hareketlendirecek kruvaziyer limanı projesini Başkanlar Kurulu olarak sonuna kadar desteklediklerini vurgulayarak, “Ancak proje içinde yer alan AVM sıkıntılar yaratabilir. Biz Barcelona Limanı’nı da yakından inceledik. Dünyanın en büyük limanlarından olan Barcelona’da Alsancak’ta kurulması düşünülen AVM’nin örneği yok. Bu AVM yoğunluğu artıracak, kent içinde trafik sorunlarına neden olacak, esnafı da zora sokacak. Bizim gelen turistleri Kemeraltı’na çekmemiz gerekiyor. Agora’yı, Kadifekale’yi ziyaret ettirmemiz gerekiyor. Bu sayede kentteki esnaf da kruvaziyer turizmindeki gelişmeden payını alacaktır” dedi.
  Toplantıda EXPO süreci de değerlendirilirken, bu ay içinde Yürütme Komitesi Başkanı ve üyelerinin seçilerek belirsizliğin giderilmesi gerektiği de vurgulandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı